Вторник, 26 Яну 2021
    
Бургас Култура

Реставрират културна емблема в края на Бургас

  20.10.2020 17:50  
Реставрират културна емблема в края на Бургас

Силвия ШАТЪРОВА

Реставрация на сграфитото върху входната фасада на „Информационно обслужване“ в Бургас ще започне след като собствениците й вземат решение за неговата съдба. До дни ще бъде свикано Общо събрание с участието на регионалните поделения на Нациионален статистически институт, Агенция по заетостта, НОИ и „Информационно обслужване“ АД, които се намират в сградата, научи „Черноморски фар“. В първа точка от дневния ред ще се обсъжда точно как ще се ремонтира фасадата и емблематичното сграфито върху високата сграда в ж.к. „Славейков“ срещу КАТ, така че да не е опасно за граждани и работещи, които влизат в нея. Паното е разрушено в горната му част отдавна, отчупено е парче около 10 кв.м и крие риск.

„Започнали сме процедури по възстановяване и в най-скоро време ще тръгне ремонт, но трябва становище за него от централните управления на тези институции, без него е невъзможно това да стане“, заяви директорът на Информационно обслужване - Бургас Даниела Бонева пред „Черноморски фар“. Причината за забавянето на ремонта са необходимите експертизи от Строителна камара, писмено становище от строителна фирма и становище от Дружеството на художниците. „Те вече са налице, ще запозная с тях собствениците по време на общото събрание. До 14 дни то трябва да бъде свикано и да излезе с решение кога и как ще се възстановява фасадата. Има и вариант ние да поемем ремонта, а след това да ни се връщат средствата, което ще предложа на събранието“, заяви още Бонева.

Експертизата от зам.-председателя на Дружеството на Бургаските художници е на Димитър Иванов, който е препоръчал консултация с автора.

Автор на сграфитото е прочутият бургаски художник Енчо Рачев, който по време на соца е правил подобни мащабни емблеми със сложната технология на сграфито на известни бургаски сгради и училища и са негов запазен почерк.

„Сграфитото е компрометирано отдавна и при всеки ураганен вятър или буря крие риск, но неговото възстановяване е твърде сложна операция“, призна и синът на автора Димитър Рачев.

Той си спомня, че дори е участвал при направата му, семейството отдавна е правило опити да се започне реставрация и консервация на огромното пано, но все е удряло на камък. Самият автор на няколко пъти е ходил по институциите в сградата и е настоявал за това. То е най-голямото от този род в Бургас. Разположено е върху 240 кв.м. „Направено така, че е вечно, ако се съхранява правилно. Отчупено е, защото отгоре е паднала ламарина, която го е предпазвала. Бихме се включили във възстановяването, още повече, че пазим дори боите от него“, заяви художникът Димитър Рачев - син на автора. Той обаче казва, че баща му е огорчен от предходни подобни мероприятия, свързани с възстановяване на негови творби, защото собствениците на сградите не възлагат това на автора, а на други изпълнители, които не спазват точно технология и това води до изкривяване на първообраза на творбата. Той даде за пример сграфитото на Строителния техникум.
 


Анкета

Ще отидете ли да гласувате по време на пандемия?


Резултати

Мнения

Мнения Поморие
Галина Мешкова, еколог: Климатичните промени намаляват видовото разнообразие на птици
  24.10.2020 15:10      

Галина Мешкова е дългогодишен сътрудник на СНЦ „Зелени Балкани“, завършил