Събота, 26 Юли 2025
    
Бургас Мнения

Горещините не пощадяват и сърдечно болните

  25.07.2025 14:59  
Горещините не пощадяват и сърдечно болните

Магдалена Динева

 

Горещото време може да причини не само пожари, на които станахме свидетели в последно време, но може да бъде директна заплаха и за хората със сърдечно-съдови заболявания. „Високите температури засилват натоварването върху сърцето. От друга страна, интензивното изпотяване води до загуба на течности и електролити, което може да причини дехидратация, спад в кръвното налягане и електролитен дисбаланс“, предупреждава кардиологът д-р Диян Господинов в интервю за „Черноморски фар“.

Сред основните симптоми, че сърцето страда от жегата, той посочва: "Най-честите оплаквания включват учестено сърцебиене, задух при минимално усилие или дори в покой, усещане за отпадналост и лесна умора, замайване, световъртеж, спад в артериалното налягане, прекомерно изпотяване, студена и влажна кожа, както и болка или стягане в гърдите. При някои пациенти могат да се проявят и по-тревожни признаци като припадък, силна слабост, нарушено съзнание или внезапна поява на неравномерен пулс – всички те изискват незабавна медицинска намеса".

Хидратацията през лятото е изключително важна, но трябва да бъде дозирана внимателно при сърдечноболни. При хора, които не страдат от хронични заболявания,  препоръчителният дневен прием на течности обикновено е между 30 и 50 мл. на килограм телесно тегло.

"При пациенти със сърдечно-съдови заболявания обаче подходът е по-внимателен. Обичайно, при стабилно състояние и в отсъствие на задържане на течности, те могат да приемат около 1,5 до 2 литра течности дневно, но при напреднала сърдечна недостатъчност или склонност към отоци, количеството често се ограничава до около 1–1,5 литра на ден", обяснява д-р Господинов.

Той казва, че най-добрият избор през лятото остава обикновената вода в умерени количества, билкови чайове без кофеин и слабо минерализирани води.

Климатикът може да бъде съюзник, ако се използва правилно. „Климатикът е полезен и дори препоръчителен за уязвимите групи през летните месеци, включително сърдечноболни, но трябва да се използва разумно: да не се настройва на прекалено ниски температури, да се избягва директно обдухване, и да се поддържа редовно. Така той се превръща в средство за защита, а не за риск“, посочва специалистът.

Храненето също играе важна роля за доброто сърдечно здраве през лятото. „Препоръчително е да се избягват мазни, тежки и солени ястия, тъй като те забавят храносмилането, повишават телесната температура и натоварват допълнително сърцето. Важно е храната да бъде лека, лесносмилаема и богата на вода, витамини и минерали“, съветва д-р Господинов.

Цялото интервю с кардиолога д-р Диян Господинов, включващо практически съвети и препоръки за хора със сърдечно-съдови заболявания, четете в следващия брой на „Черноморски фар“.


Анкета

„Коя е песента ви фаворит в „Бургас и морето“ тази година?“


Резултати

Мнения

Мнения
Делян Пеевски: Вие ме усетихте със сърцата си и заедно успяхме! Благодаря!
  25.07.2025 21:24      

Преди една година поех отговорността да ви върна ДПС и днес ДПС и неговото НОВО НАЧАЛО са факт!&n