Петък, 29 Мар 2024

Спорт

Нургюл Салимова победи световната шампионка на първенството по блиц

29.12.2023 18:17

Българската шахматистка Нургюл Салимова победи актуалната световна шампионка в класическия шахмат при жените Цзю Вънцзюн в първия ден на Световното първенство по блиц шах, което се провежда в Самарканд, Узбекистан.

20-годишната ни състезателка, която финишира 4-а на Мондиала по ускорен шахмат, приключил вчера, надигра азиатката на 27-ия ход в партията им. След първите девет от общо 17 кръга Салимова има 6 точки, които и отреждат 16-о място в класирането.

Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова също има 6 точки, но е на 17-а позиция.

Останалите ни състезателки - Гергана Пейчева и Надя Тончева са съответно 52-а и 61-а в подреждането до момента. Пейчева има 5 точки, а Тончева е с 4.5.

Рускинята Валентина Гунина има 8.5 от възможни 9 и се намира на върха за момента. Между второ и шесто място има 5 състезателки с равни точки - по 7.

Бургас Мнения Общество
Бойчо Янев, ръководител на ФТА „Лазур“: Танците са едновременно полет, но и пристан
  26.12.2023 16:00

Бойчо Янев е роден в село Вълчаново, област Бургас. Завършва българска хореография в