Дух и хармония. Задружно всички забравиха да говорят за редуцирането им
Георги РУСИНОВ
Бръсначът на О̀кам е най-разпространеното наименование на принципа за простотата в науката. Съгласно този принцип, от множеството теории, които обясняват един и същ проблем еднакво добре, за предпочитане е най-простата. Правим това въведение, защото в края на този текст ще приложим именно Бръсначът на Окам срещу големите заплати на общинските съветници и ще попитаме заслужени ли са те.
Нов мандат на Общински съвет. Всички дружно показват дух за работа в екип. Това се видя от второто заседание на избраниците на бургазлии, които разпределиха участията си в комисии и по-важно – кой ще ги оглави, без дебат, без спор за някое от местата. Срещите между групите в Общински съвет – Бургас по темата са били ползотворни, както се видя. Дори от опозицията нямаха претенции по предложенията, но пък и в интерес на истината, от предни мандати с мнозинство на ГЕРБ, сега съпартийците на кмета Димитър Николов получиха доста по-малко лидерски места в комисиите именно за сметка на останалите групи в името на разбирателството и бъдещето на града.
Както дружно си разпределиха комисии, така дружно и общинските съветници забравиха темата с високите си заплати, които са факт от края на предходния мандат и евентуалното им редуциране в този. Защото ако в Бургас средната работна заплата към края на септември е 1566 лева, нареждаща ни на 13 място в страната, то възнагражденията на избраниците на малко над 60 хиляди бургазлии са над 2000 лева. Истината е, че масово в Бургас същите, които са избрали 51-ия в Общински съвет с приличните заплати, работят за по 800 – 1000 лева на месец. 51 души, които имат своите други приходи от другите си бизнеси и работни места, се възнаградиха повече от щедро в края на миналия мандат. Сега това пък изобщо не е в дневния ред на новите общински съветници, видя се, а немалка част от тях са от същия предходен мандат.
Тогава формален повод да се завишат заплатите бе умело измислен, заплатата на кмета не е повишавана от много време, а не е нормално кметът на четвъртата по големина община в страната да е с ниска заплата. Да, това е факт и не е нормално кметовете на малки морски общини, които управляват по 1/3 от бюджета на Бургас да получават по-високо възнаграждение. Но в същото това време съветниците от предходния мандат можеха да занижат своя процент спрямо това на кмета и така и вълкът да е сит, и агнето цяло. Все още с по-ниски възнаграждения продължават да бъдат кметове на населени места в общината, а те са денонощно на поста си и носят много по-големи отговорности, и то персонални, а не колективни.
Потърсихме мнението на представители от различни групи в местния парламент, но мненията на всеки от тях трудно могат да се нарекат поляризирани. Основната мантра, която ревностно защитават, е тази, че общинските съветници работят много повече от два-три дни в месеца и именно заради това заслужават високите си заплати.
Съветниците: Работим много, заслужаваме си заплатите
„Нека все пак да видим какви предложения ще има и в крайна сметка ще подкрепим всички разумни предложения. Моето мнение е, че ако общинският съветник иска наистина да работи, защото това е работа и приказките, че работата се изчерпва точно с едно заседание, аз не съм съгласен с тях. Има много работа по комисии, има работа преди да влезеш в комисия. Така че изказванията за заплатите на съветниците ми се струват малко популистки и аз бих се разграничил от тях“, това коментира Тодор Иванов от ИТН.
След заклеването си дори опозиционно настроените „Възраждане“ отказаха да коментират въпроса с възнагражденията на общинските съветници, докато, по техни думи, няма конкретно предложение за намаляването им.
Манол Тодоров от групата на КОД/„Български възход“ отговори, че въпросът при тях не е обсъждан и въобще не е стоял на дневен ред. Самият той не бил мислил как ще гласува по предложение за намаляване на заплатите им.
„Аз ще бъда честен и ще кажа, че не мисля, че въобще ще има такова предложение. Според мен още когато се повдигна това като въпрос, беше малко популистко изказване. Аз не съм мислил по въпроса как ще гласувам, ако има такова предложение. Естествено, абсолютно съм отворен да го обсъдим, да видим какви ще са доводите. Много добре знаете, че заплатата на общинските съветници е обвързана с тази на кмета. Така е по правилник. Ако има някакъв вариант възнагражденията да са по друг начин, аз конкретно като общински съветник съм окей да седнем на маса и да говорим дали това е възможно“, каза той.
Пенсионерката Мария на 68 години продължава да работи като болногледачка и всеки ден пътува от „Меден рудник“ до Бургас, защото пенсията от 400 лева далеч не е достатъчна, за да води нормален и достоен живот.
„Много ми се виждат тези пари, които взимат тези хора. Те нали са там да помагат на нас, хората, на възрастните, на децата? Не трябва да се блазнят от заплати, според мен, за такава важна работа, която трябва да вършат. Още повече, че всички си имат друга работа. Да, то и аз работя след пенсия, но защото просто не ми стигат паричките. Ако мога, ще си гледам старините и ще се радвам на внуците“, споделя бургазлийката.
Тодоров обаче смята, че съветниците работят много повече, или поне тези, които искат да работят, по негови думи.
„Категорично не съм на мнение, че общинските съветници, или поне тези, които искат да са активни и наистина да работят, го правят само по един ден. Това е абсолютна лъжа, може да ме цитирате. Ако искаш да си адекватен и да помагаш на обществото и хората, които са те избрали, първо ти трябва да четеш много внимателно всяка една докладна. Те обикновено са между 40 и 50 на всяка сесия и са доста обемни. Трябва да вникнеш във всяка една, да разбереш къде какъв е проблемът, участваш в постоянно в няколко комисии. Така че работата си е доста сериозна и отговорна и не мисля, че е нормално един общински съветник, както беше до миналата година, да получава под 900 лева. Това беше реалността. Ако гражданите смятат, че това е нормално за хора, които трябва да взимат решения и да бъдат адекватни, аз съм на малко по-различно мнение. Дали сегашният размер е реален, или висок е въпрос на дебати“, продължава Тодоров.
Реалността обаче, както казахме по-горе, е друга. Заплатите на хората, които работят по цял месец, а не 2-3 дни официално в месеца, най-често са между 800 и 1000 лева и именно същите тези хора не реагираха с възторг от новината, че избраниците им си гласуваха по-високи възнаграждения.
„Не. Категорично, не смятам че трябва да получават такива заплати. Ние работим повече, разбирайте по цял месец, понякога и без почивки, за по 1000 лева, примерно. Имаме оплаквания, които не се покриват“, коментира 27-годишната Галя и смята, че една реална заплата за работата на общинските съветници е около 1000 лева с бонуси.
В БСП също въпросът не е обсъждан, разбрахме от Станимир Баев. В столетницата имало само предварителни разговори.
„Очакваме много по-широко представителство на партийни кадри, където да обсъдим този въпрос, ако тогава въобще е актуален все още“, посочи той.
Личното му мнение пък е следното:
„Аз мога да кажа, че бих подкрепил всяко едно възнаграждение, което е по-ниско от това на учителите. Тъй като съм за първи път в Общински съвет, аз лично не мога да кажа към сегашния момент, а и трудно може да се определи, защото е много субективно мнението в посока „труд – възнаграждение“. Лично моята позиция е, че всеки труд трябва да бъде възнаграден. От гледна точка на ангажиментите, които имаме към настоящия момент, трябва да ви кажа, че освен това възнаграждение, общинските съветници от БСП имат много социални функции и допълнителни ангажименти, каквито сме поели към собствените си избиратели и партийната организация“.
Баев обяви предложенията за намаляване на заплатите като популистки и като популисти тези, които ги предлагат, защото се сблъсквали две различни гледни точки – на един човек, който работи по трудово правоотношение и на такъв, който не работи по трудово правоотношение.
„Предполагам, всички знаят, че по Закона за местното самоуправление в дните, в които са заседанията на Общинския съвет, всеки служител е длъжен да ползва неплатен служебен отпуск“, добави общинският съветник от БСП.
Другата опозиционна група – тази на СЕК, също все още не е умувала по темата, тъй като и те смятали, че тя не е на дневен ред.
„Общо взето тази тема се повдигна в мандата на предния Общински съвет от г-н Табаков най-вече. Аз смятам, че не е от толкова голямо значение колко взима като заплата един общински съветник, а дали правилно ще си изпълнява своите задължения. Тъй като тогава беше казано, че общинският съветник едва ли не работи 3 – 4 часа на месец, което от моя гледна точка мога да заявя, че не е така, защото общинският съветник освен на сесии и комисии, има още доста работа, която не се вижда от хората. Ако искаш да взимаш информирани решения, докладните записки трябва да се четат обстойно и повече от един път. Това отнема много време. Също така, ако искаш да си наистина полезен за обществото, трябва да провеждаш много срещи с граждани. Така че смятам, че това е малко популистко и ми е интересно какво ще е мнението на г-н Табаков в новия Общински съвет. Не знам дали новата им група е направила такива предложения по правилника. Към този момент мисля, че няма. Най-вероятно няма да се отдели сериозно внимание на този въпрос“, отговори младото острие на Константин Бачийски – Иван Иванов.
Друг бургазлия също обаче е категоричен, че всъщност е от значение колко взима един общински съветник за работа няколко пъти в месеца.
„Според мен трябва да им се плаща само на сесия, а не на месец. Не може да работиш няколко пъти в месеца и да взимаш 12 заплати в годината. Не съм чувал за друго подобно нещо. Това си е чиста хранилка, според мен, особено на фона на хората, които взимат по 1000 лева на месец и се убиват от работа“, заяви 37-годишният Красимир от Бургас.
Групата на ПП/ДБ е поредната, която не е обсъждала все още въпроса с възнагражденията. Водачът ѝ д-р Мартин Кръстев бе лаконичен пред наш репортер като коментира, че те са избрани и са влезли в местния парламент, за да работят, а не заради заплатите. Дали пък няма да има сред избраниците на бургазлии и такива, които ще се откажат от заплатите си? Все пак любимецът на симпатизантите им в София и новоизбран кмет Васил Терзиев заяви, че е готов да взима 1 лев заплата. Добавяме и друг въпрос – колко от всички общински съветници са готови да даряват част от заплатата си, или ако „нямат нужда от нея“ – цялата, за някаква добра кауза?
„Има Комисия по правилника, мен ме извадиха от тази комисия“, заяви Живко Табаков, който в предишния мандат не бе съветник и остро критикуваше завишените заплати на съветниците. В този той вече е заместник-председател и председател на Комисията по туризъм.
Той обаче обеща пред медията ни, че след като бъде приет правилник, ще входира докладна записка за корекция на възнагражденията на съветниците.
Управляващите: Бургас има конструктивен дух, политическите сили са с висока култура
„По време на консултациите не е ставало дума за по-ниски заплати. Това не беше елемент. Това е дискусия, която предстои. Близо месец ще се обсъжда правилникът, където тези неща ще бъдат решени. Най-важното нещо, което излъчваме е, че Бургас има конструктивен дух, прави ми впечатление, че местните политически сили са с много висока изборна култура“, заяви в отговор на въпрос на „Черноморски фар“ председателят на местния парламент Михаил Хаджиянев.
„Заплатите бяха коригирани с докладна от началото на 2023 година и към момента са 54% от тази на председателя на Общинския съвет, която е 90% от заплатата на кмета. Тогава в едно интервю обясних своята позиция и каква е ролята на общинския съветник и затова, че той освен заседанията на постоянните комисии на заседание на Общинския съвет, има и друга дейност – среща с граждани и участия в събития. Към момента няма постъпила докладна и ако постъпи, ще направим разглеждане и ще решим“, заяви водачът на групата на ГЕРБ и бивш председател на Общинския съвет – проф. Севдалина Турманова.
Vox populi, vox Dei – бургазлии не смятат, че заплатите на избраниците им са заслужени
Избирателите обаче не се интересуват от това колко сговорни са отделните политически сили, а каква работа реално вършат след като бъдат избрани техните кандидати.
„Общинските съветници трябва да получават такава заплата каквато получава средностатистическият българин за същата работа. Тази заплата може да варира между 1000 и 3000 лева, но трябва да зависи от това колко дейност си извършил. Т.е. в техния случай – колко работа вършат в Общинския съвет. Минималната заплата след Нова година ще става 940 лева, така че това е една хубава база. Може да се помисли и за някаква точкова система, по която да се оценява трудът на всеки един индивидуално – колко пъти е участвал в дискусии, колко докладни е внесъл, колко питания е отправил, срещи с граждани“, смята 32-годишният Георги.
Вижда се ясно от мненията на всички интервюирани съветници, че големите заплати, които взимат, според тях са заслужени и едва ли ще са готови да се простят с тях. Причините, с които се обосновават, виждаме, са няколко – не било вярно, че работят 2 – 3 дни в месеца, работата им била тежка и заслужават добро възнаграждение. Излиза, че всеки един от тези 51 души в Общински съвет трябва да внася всеки път минимум по една докладна с голям обем, върху която се е потрудил допълнително, за която е търсил съдействие от експерти и т.н. Да, нали? Да, ама не.
Масово по дневен ред се гласуват докладните на администрацията и такива, внесени от управляващото мнозинство, което знае, че си е осигурило приемането им в Общински съвет. Опозицията рядко си прави труда да внася докладни от страх, че няма да бъдат приети. Съвсем друг е въпросът колко от избраниците на бургазлии си правят труда изобщо да внасят докладни, да отправят питания или да са активни по какъвто и да е друг начин. Но всички, независимо колко много работят, или колко се скатават, получават едно и също възнаграждение. Видимо работещите и активните общински съветници във всеки един мандат са не повече от десетина човека. В частни разговори с отделни съветници стана ясно, че е нужна атестация на работата им и строги санкции, ако не заработят заплатите си.
Латинската сентенция „Глас народен, глас Божи“ (б.а. Vox populi, vox Dei) е тази, с която трябва най-много да се съобразяват избраниците на народа. Бургазлии не са съгласни с високите заплати на изпратените от тях в Общински съвет хора. Според Бръсначът на Окам най-простото обяснение е най-доброто и когато хората, които са те избрали не са съгласни с голямото ти възнаграждение, ще трябва да го намалиш. Това е най-простото в случая. Всякакви други действия са опити за развиване на различни теории защо тези заплати са нормални за тях.
Защото иначе сред избирателите изникват въпроси. „Трябва ли 51 души да получават по-големи от средната работна заплата в Бургас възнаграждения за работа, която очевидно не всички вършат? Ако не всички от тези 51 души работят, трябва ли броят на съветниците да е толкова голям? Не трябва ли, както сами твърдят, благоденствието и просперитетът на общината и гражданите да са им основен приоритет и да взимат по-ниски заплати, за да не отежняват допълнително бюджета във времена на кризи?“.
Най-простият отговор с една дума „не“ от бургазлии изрязва като с бръснач всички други теории в защита на прословутите заплати и опит на избягване на най-простото решение.
Търси се
смелчагата, който да входира докладна записка и да не бъде обвинен в популизъм от колегите си и че разрушава духа на разбирателство във видимо дружния Общински съвет.