Сряда, 08 Nov 2023
    
Крими

Войната срещу пияните и дрогираните на пътя започна: Отнеха камион и автомобил в Бургас

  09.08.2023 12:29  
Войната срещу пияните и дрогираните на пътя започна: Отнеха камион и автомобил в Бургас

Георги РУСИНОВ

 

Буквално в първия ден, в който влязоха в сила промените в НК, касаещи пияни и дрогирани шофьори, полицията в Бургас отчита първи случаи на отнети превозни средства - един камион, управляван от шофьор след употреба на алкохол и един автомобил управляван от водач, употребил наркотици. За случаите съобщиха на съвместен брифинг от ОДМВР-Бургас и Районна прокуратура – Бургас. Целта на срещата с медиите бе разпространяване на повече информация, тъй като обществото от вчера насам се вълнува и има въпроси.

„След влизането на промените буквално от снощи имаме два случая. В единия имаме шофиране след употреба на алкохол, като теста с дрегера е показал 3.02 промила. Водачът е управлявал тежко транспортно средство. Вторият случай е след употреба на наркотици и касае лек автомобили. И двата случая са отработени съгласно промените в НК. С протокола за оглед местопроизшествието и двете МПС са иззети“, заяви директорът на ОДМВР-Бургас старши комисар Калоян Калоянов.

Административният ръководител на Районна прокуратура – Бургас прокурор Мария Маркова обобщи новите промени в НК.

„Въведоха се нови промени във връзка с това, че освен наказанието „лишаване от свобода“ и глобата, която беше предвидена към настоящият момент се предвижда и отнемане на МПС, което е послужило като средство за извършване на престъплението, когато то е собственост на извършителя, или неговата равностойност, когато собствеността на автомобила е на трето лице. Въведе се и наказателна отговорност за лицата, които отказват изпробването с дрегер и даване на кръвна проба за употреба на наркотици или алкохол, когато веднъж вече са били наказани по административен ред. В такива случаи лицата ще носят наказателна отговорност. Законодателят е предвидил, че отказът няма да бъде наказван, ако това се случва поради независещи от дееца причини. Наказанието е „лишаване от свобода“ до 6 месеца и глоба до 2000 лева“, посочи тя и продължи:

Ето кои са първите с отнети автомобили за алкохол и наркотици

„Тук може би възникват много въпроси в цялото общество. Запознала съм се с коментарите в социалните мрежи и в публикуваните статии. Да, все още обществото не е наясно какво се случва с автомобилите, когато те са собственост на юридически или физическа лица, когато са обект на съпружеска имуществена общност. Смятам, че ще бъде утвърдена една практика в най-скоро време, имайки предвид, че само един ден е минал от тези промени. Към момента имаме започнати няколко такива производства. Целта на тези изменения е превенцията, предвид многото образувани досъдебни производства и извършени престъпления на управление на МПС с алкохол и наркотици“.

Старши комисар Калоянов заяви, че двете престъпления – шофирането след употреба на алкохол и наркотици са латентни престъпления, скрити и изцяло зависят от обстоятелството дали органите на полицията са достатъчно активни и правят достатъчно на брой проверки, за да се установят този вид престъпления.

„Разбирайте, че ако няма достатъчно проверки, това не означава, че няма достатъчно водачи, които управляват след употреба на наркотици и алкохол“, уточни той.

В тази връзка директорът на ОДМВР-Бургас посочи, че от началото на годината до този момент образуваните досъдебни производства били те бързи, или по общия ред са общо  609 по тези два текста от Наказателния кодекс. Те са със 100 повече отколкото през миналата година за същия период.

На въпрос на „Черноморски фар“ дали полицията е достатъчно добре обезпечена кадрово за по-масови проверки, той отговори:

„Сами виждате, че имаме немалко увеличение спрямо миналата година. В крайна сметка това е проблем, който след себе си може да доведе до много по-сериозни последствия, включително и до отнемане на човешки живот. С внимание изслушах всички ваши въпроси, но тези законодателни промени са насочени към лица, които извършват престъпления в крайна сметка. Голямата част от хората няма да попаднат в тази категория. Сигналът, който е дал законодателят е, че вече има по-тежки наказания. Ние като изпълнителна власт, заедно с Прокуратурата ще спазваме закона. Да, разполагаме с достатъчно сили и колегите ще бъдат много активни в тази посока. Те не са и спирали и резултатите го показват. През летния период са командировани служители от „Пътна полиция“ от вътрешността на страната, с автомобили и технически средства. Както добре знаете предвид факта, че имаме активен летен сезон, този вид престъпления рязко се увеличават“.

Началникът на КАТ Пламен Николов потвърди готовността на служителите му за повече проверки.

Среща, инициирана от окръжния прокурор на Бургас Георги Чинев, съвместно с полицията е проведена още в понеделник. На нея са обсъдени начина и реда на действие на прокуратурата и полицията при установяване на подобни случаи.

С влизането на новите промени в сила изникна и въпросът къде полицията ще съхранява отнетите превозни средства.

„Те ще са на паркинги, собственост на МВР, където има охрана. А в момента уговаряме и допълнителни места, където също ще са под охрана. Към този момент няма да имаме проблеми с този аспект. По отношение на репатрирането на автомобили има възможности както чрез общински репатриращи автомобили, така и с частни фирми, за което се заплащат разноски в досъдебното производство“, категоричен бе старши комисар Калоянов.

Друга важна стъпка предприета от директора е разкриването на лаборатория за изследване на кръвни тестове в Бургас, за да се скъсят максимално сроковете. Той изрази надеждата си, че това ще се случи със сигурност.

Важно допълнение бе направено от прокурор Маркова, че и чуждестранни граждани и автомобили, регистрирани в други държави също ще подлежат под ударите на закона.

„Законодателят е предвидил и такова наказание по делата с мигрантите. Там също имаме отнемане на автомобила, послужил за извършване на престъплението, независимо от това дали е на чужд гражданин, то също се отнема в полза на държавата. Ние сме длъжни да изпълняваме закона такъв какъвто е“, каза тя.

Прокурор Маркова коментира и случаят с пияния шофьор на камион.

„Количеството алкохол е достатъчно високо и предполагам, че ще бъде привлечен в качеството му на обвиняемо лице и ще му бъде предявено обвинение. Съответно съдът трябва да вземе решението, но законът няма как да не се спази, тъй като законодателят не е предвидил „може да се отнеме“,  а е категоричен, че следва да се отнеме. Тук вече е въпрос на доказване на собствеността. Ако не е собственик следва да бъде внесена съответната равностойност на този автомобил. Предполагам, че става въпрос за левова равностойност на пазарната цена. Това неминуемо ще доведе до много разходи в едно досъдебно производство и необходимостта от допълнителни експертизи именно за установяване на равностойността на автомобила и безспорно доказване на собствеността. Отново заявявам, че това е с цел превенция и искаме обществеността да е наясно, че законодателят взима крупни мерки да се преустанови самоволното управление и карайки всеки един гражданин да се замисли дали след като употреби алкохол или наркотици да седне зад волана, защото неминуемо може да последват много по-тежки престъпления на каквито сме свидетели“, заяви тя.

Потвърдено бе и че отнетите автомобили в полза на държавата ще подлежат на разпродажба на търг чрез НАП.

Дали сега с тези промени ще зачестят опитите за подкуп на полицаи, старши комисар Калоянов заяви, че те и сега не са малко и касаят най-вече случаи за алкохол и наркотици, или превозване на мигранти.


Анкета

Мнения

Крими Мнения
Какви проблеми изникват с промените за отнемане на автомобили на пияни и дрогирани шофьори?
  08.08.2023 16:26      

Георги РУСИНОВ   От днес в сила влязоха промени в Наказателния кодекс, които