Сряда, 16 Авг 2023
    
Бургас

Д-р Цветелина Григорова, лекар по УНГ-болести в УМБАЛ – Бургас: Младите трябва да са умени в използването на слушалки и да внимават със силата на музиката

  16.05.2023 12:26  
Д-р Цветелина Григорова, лекар по УНГ-болести в УМБАЛ – Бургас: Младите трябва да са умени в използването на слушалки и да внимават със силата на музиката

Дона МИТЕВА

– Д-р Григорова, преди време направихте скрининг на детския слух – има ли интерес от страна на родителите да проверяват децата си?

– Интересът от страна на родителите бе доста голям.

– Какви са наблюденията ви въз основа на проведените прегледи къде са бургаските деца – защото според световната здравна статистика: 1 до 4 на всеки 1000 деца се ражда със слухово увреждане.

– В Бургас от години се провежда скрининг на слуха на новородените и това допринася за своевременното установяване и лечение на децата, родени със слухово увреждане. От проведените прегледи бяха установени деца с проводно намаление на слуха вследствие на възпалителни заболявания или увеличена трета сливица, които са преодолими и слухът се възвръща в пълна степен след лечение.

– Младите хора непрекъснато са със слушалки и в ушите им звучи, да не употребя грозната дума дъние музика – това вреди ли на слуха им?

– Слушалките сами по себе си могат да наранят външния слухов проход на ухото и да доведат до инфекция на кожата на канала, а силната музика от своя страна бавно, но сигурно уврежда слуховото възприятие. Има редица проучвания по темата, затова младите хора трябва да бъдат умерени в използването на слушалки и най-вече да се съобразяват със силата на музиката.

– Какво съветвате родителите на деца, които дават индикации за увреждане на слуха?

– Всяко дете, което не реагира на външно дразнение, повишаване на тон или увеличава само звука на телевизора трябва да бъде консултирано със специалист. Не трябва да се отлага, защото своевременното лечение е от голямо значение за пълното възстановяване на слуха. И нека родителите не прекаляват с употребата на мобилни устройства, които се предлагат на децата, защото това също може да увреди нормалното слухово възприятие.

– Има ли възможност някои от уврежданията да се избегнат или пък поправят?

– Вродените увреждания на слуха могат да бъдат „поправени“ чрез кохлеарна имплантация, за да може детето да бъде социално адаптирано и почти неразличимо от дете, родено с нормален слух. Останалите придобити заболявания на ушите, водещи до намаление на слуха в голяма степен могат да бъдат лекувани, и то в пълен обем. Профилактиката на заболяванията на ушите са свързани с добра лична хигиена и вземане на лични предпазни средства за опазване тяхното здраве. Имам предвид избягване на места със събиране на много хора през сезони на епидемии, носене на маски и изолация, ако в семейството има болен и също така носене на шапка в студено време.

 


Анкета

Мнения

Бургас Мнения