Петък, 18 Фев 2022
    
Мнения Общество

Най-голямата тъканна банка в България отвори офис и в Бургас

  19.11.2021 10:53  
 Най-голямата тъканна банка в България отвори офис и в Бургас

Вили Пеева е Административен директор на Медицински център „Афродита“ – специализирано здравно заведение в регенеративната медицина. Тя управлява дейността, както на МЦ „Афродита“, така и на “Future Health” за България от самото им създаване. Тя е юрист и работи в сферата на здравеопазване в последните 16 години, считана  за най-големият специалист по спазване и прилагане на стандартни оперативни процедури в сферата на тъканното банкиране y нac, както и при спазване на законовите норми за добра лабораторна практика.

През последните 30 години кръвта от пъпна връв и тъканта от  пъпна връв ,придобиха популярност ,благодарение на ценните свойства , които притежават. Кръвта от пъпна връв  съдържа хематопоетични стволови клетки , които се използват за лечение на левкемия , лимфоми и други над 85 вида заболявания на кръвтта. По същия начин , тъканта на пъпната връв съдържа мезенхимни стволови клетки , които се оценяват високо и участват в стотици клинични проучвания за лечение и възстановяване на тъкани и органи.

За ползата от съхранение на стволови клетки по време на раждането, говори представителя на Future Health унас – Вили Пеева.

Преди месец Future Health отвори офис и в Бургас, за да обслужва клиенти, които искат да направят най-важните стъпки за всяка бременна, а именно пренатален тест VISION и съхранение на стволови клекти. Едно от две български семейства избира Future Health, а останалата част се дели на още 9 по малки фирми , които не се преставляват в нашия град.

Ул ВЪЗРАЖДАНЕ 13
0894/631520

 Future Health е европейски лидер в сферата на фамилното банкиране и е смятан за еквивалент на качество в областта на регенеративната медицина.

- Каква е ползата от съхранението на стволови клетки по време на раждане, г-жо Пеева?

- В много случаи банкирането на  кръв и  тъкан може да предостави ползи за здравето на донора или на братята и сестрите на донора поради частично или точно съвпадение на човешкия левкоцитен антиген (HLA). Съпоставянето на HLA може да намали и в някои случаи да елиминира сериозни медицински усложнения, като заболяване присадка срещу гостоприемник (GvHD) при трансплантация. Нещо повече, алогенните (т.е. донорните) единици от кръв от  пъпна връв  и получените от тъкан мезенхимни стволови клетки  са имунологично благоприятни, което води до доби резултати при трансплантации и вливания.

- Колко болести могат да се лекуват със стволови клетки?

- Въпреки че понастоящем кръвта от пъпна връв се използва за лечение на над 85 различни заболявания, този брой ще се разширява, тъй като приложенията за регенеративна медицина започват да получават одобрения на здравните пазари по целия свят. Около 800 са терапевтично възстановителните приложения.

B момента има приблизително 1300 клинични проучвания, оценяващи използването на стволови клетки на кръв от пъпна връв.

- До колко е добра координацията на тъканни банки и центровете за трансплантация?

- Акредитираните тъканни банки, са в непрекъснато сътрудничество с центровете за трансплантация. Всички стандартни оперативни процедури се регулират ,за да покрият изискванията именно на тези центрове. Точно поради тази причина броят на извършени  трансплантации с проби от частни фамилни банки, е нараснал с три пъти повече за последните години.

- Как се развива браншът в момента ?

- Промяната е зашеметяваща и това се дължи на нарасналото използването на стволови клетки от тъкан от пъпна връв и тяхното приложенията на регенеративната медицина. Това води и до рекордни нива на сливания и придобивания, като пазарните лидери печелят пазарен дял за сметка на нишови и специализирани конкуренти .

Future health, преди година  обяви покупката на американска тъканна банка “Bioeden” за съхранение на стволови клетки от пулпа на млечен зъб,така вече можем да кажем, че “Future health” не е само лидер в Европа, но и в света.

-Кризата как засегна лабораториите?

Ерата на COVID-19 ще засегне малките неакредитирани тъканни банки. Те няма да могат да изпълнят необходимите акредитации , поради липса на средства и “know-how”. Това е предпоставка за затварянето им защото никое семейство не би предпочело да се довери и да инвестира средства в съхранение на стволови клетки на място, където пробата му няма да бъде приета от Европейският трансплантационен център при нужда.

- За финал, какво имате да допълните, г-жо Пеева?

- През 90-те години пъпната връв биваше изхвърляна, като медицински отпадък. Това се промени значително през годините, като днес родителите имат възможност съхраняват кръвта от пъпната връв на бебето си в частна банка, тъй като съдържащите се в нея стволови клетки могат да се използват при лечението на множество животозастрашаващи заболявания.

Съветвам семействата, да се възползват и да осигурят едно по-спокойно бъдеще на своето дете.  При нас в Future Health - първата частна акредитирана банка в Европа- ще намерят професионализъм, опит и качество, които са гаранция, за най-високо технологичен клас медицинска услуга, утвърдена и призната  в цял свят.

 

 


Анкета

Очаквате ли COVID-19 пандемията да приключи през 2022-а?


Резултати

Мнения

Избори 2021 Мнения
Драгомир Ошавков, ИБГНИ: Кирил Петков и Асен Василев плуват в море с акули
  19.11.2021 13:20      

Георги РУСИНОВ   Партиите на протеста – ИТН, ИБГНИ и ДБ, са получили н