Треньорът Петьо Колев внася опит от Германия
Георги РУСИНОВ
Повечето от хората са чували за американския футбол. Тази игра, типична само за янките. В Щатите тя е издигната до нивото на религия. Милиони фенове похапват хот-дог по стадионите, докато гледат любимите си играчи. Дори Холивуд възвеличи американския футбол с филма „Всяка една неделя“. В него се показват доста неща от кухнята на спорта, а голяма роля като треньор прави не кой да е, а Ал Пачино.
От първите редове вече сигурно се чудите какво общо има Бургас с американския футбол. Ами това са „Черноморските пирати“. Един от първите клубове в страната, практикуващи популярния американски спорт. Отборът се учредява през януари тази година и за краткото време вече има 16-ина редовни състезатели. На този етап те тренират предимно помежду си. Миналата събота в Бургас, за пръв път в цяла България се проведе тренировъчен камп, като в морския град гостуваха и играчи от други клубове в страната.
Оказва се, че типично американският спорт придобива все по-голяма популярност, не само като гледаемост, извън Щатите. Той е изключително популярен и в Европа и Източна Азия.
Репортер на „Черноморски фар“ разговаря с треньора на „Черноморските пирати“ – Петьо Колев. 31-годишният бургазлия е учил магистратура в Германия, където всъщност се запознава със спорта и играе една година в Трета дивизия. Иначе по професия той е стюард в авиацията. Освен това е и вокалист в бургаската метъл група „The Revenge Project“.
„Успях да натрупам някакъв опит с тренировъчните процеси и играта. Затова възприех ролята на организатор на спортната дейност и набирането на кадри. Все още няма достатъчно голяма популярност у нас американският футбол. Много хора го бъркат с ръгби. Разликата в двата спорта е като разликата между баскетбола и волейбола. Да, играе се с ръце, топката е горе-долу със същата форма, но правилата доста се различават“, споделя той.
Опити за популяризиране на спорта у нас всъщност са правени още през 90-те години, но темповете са били много бавни. Много от отборите, които са правили опит да се сформират по една или друга причина са се разпадали. Липсата на финансиране е била една от основните причини, тъй като за практикуването му е необходима специфична екипировка, която се намира само в чужбина.
„През последното десетилетие се постига най-сериозният прогрес и вече имаме седем отбора в страната. Едно момче, което е представител на един от софийските отбори и има опит като състезател и младши треньор в два от отборите, пусна една платена реклама във Фейсбук за търсене на хора в големите градове на България, за да се съберат желаещи да практикуват спорта. По този начин той се свърза с мен. Момчетата бързо навлизат в американския футбол. Кампът в събота изненада и мен, защото доста хора знаеха как се случват нещата. Играта беше по-близо до професионалното ниво, отколкото до аматьорското“, каза Колев и поясни, че на всяка тренировка се присъединяват още хора към тима.
Според него обаче, за да се случат нещата ще има нужда от още повече играчи. Всички отбори в страната в момента търсели такива, тъй като в американския футбол има ротация на съставите, според различните фази на мача.
„Тези, които играят в защита например е хубаво да играят само в защита, за да са специализирани в определени функции“, пояснява треньорът на „Пиратите“.
Колев уточнява, че в световен план се мисли как да се обезопаси повече играта, тъй като спортът е доста контактен, а контузиите и травмите – чести.
„Важно е да уточня, че ние практикуваме изключително внимателно и сериозно този спорт. На тренировките нямаме открит контакт, тъй като все още не тренираме с пълна екипировка. Дори обаче, когато всички се снабдим, защото има такъв процес, на тренировки ще продължаваме да се фокусираме върху здравето и да се пазим един друг, тъй като ненужни травми не желаем“, обяснява треньорът.
Колев има и помощник, който е фен на играта и е натрупал опит в Щатите, където е бил на бригада. Колев отговаря за защитата, а колегата му за атаката. Търсят и други, които имат тактически познания за американския футбол, за да разширят треньорския капацитет в клуба.
„Средната възраст на отбора е някъде около 23-24 години. Имаме както момчета на 18-годишна възраст, така и възрастни като мен на около 30 години. Половината от отбора са хора, които са се занимавали с други спортове. Имаме няколко момчета, които дори в момента са треньори по плуване. Иначе имаме хора от всякакви професии. Отворени сме за всеки. На този етап е много аматьорско, но то няма и как да бъде друго. Това е едно добро начало. Смятам, че ще се развиваме бързо. Това го виждам и при другите отбори“, категоричен е той.
За популярността на американския футбол говори и фактът, че най-гледаното спортно събитие в цял свят в последните години продължава да е „Супербол“ – ежегодният финал на американското първенство.
„В Сърбия например има две лиги, докато ние тук все още опитваме да сформираме първата и да основем федерация. Нещата при нас са по-назад от тях. Работи се много усилено все пак тази година да имаме федерация и да регистрираме лига. Евентуално от следващата година да може да се започне с приятелски срещи, които да изчистят грешките по организацията, съдийството. Идеята иначе е сезонът да е пролет-есен. С регистрирането на федерацията пък ще имаме и финансиране от държавата, с което отборите ще могат да се сдобият с необходимата екипировка“, обяснява Колев.
Идеята засега е да се формират две конференции – Източна и Западна. В Западната попадат три софийски отбора и един благоевградски, а в Източната засега тимове има в Бургас, Варна и Шумен. Според треньора на „Пиратите“ обаче Русе скоро също ще имат свой клуб. Двата най-добри отбора от всяка конференция ще отиват на елиминации.
Иначе за името Колев пояснява, че е искал да избяга от другите често използвани имена като гларуси, чайки и други.
„Те са хубави и са символи на Бургас, но аз исках нещо различно и да няма задължително в името Бургас. „Пирати“ е по-разпознаваемо като за американски футбол. Исках да отмъкна и Черно море, за да не може варненци да го използват. С тях сме приятели и обясниха, че са съжалили, че не са се сетили за този стратегически ход“, разказва с усмивка той.
Дали в бедния откъм публика по спортни събития Бургас ще се привлече такава за американски футбол? Колев е категоричен, че ако се представя един добър продукт, то той ще намери публиката си.
„Бургаските футболни отбори и проблемите, които имат през последните десетина години са фактор. Това е тъжно. От един футболен град, Бургас се превърна в нефутболен“, признава бургазлията.
За финал той държи да отрече един от най-големите предразсъдъци спрямо американския футбол – че това е глупава игра, в която едни хора се блъскат по терена.
„Той е толкова богат от тактическа гледна точка спорт. Това е един шах с живи хора и това увлича най-вече хората, а не излишното блъскане“, завършва треньорът.