Вторник, 21 Юли 2026
    
Приморско Созопол

След сигнал на граждани: Областният управител провери ремонта на пътя Отманли – Ясна поляна

  20.07.2026 17:18  
След сигнал на граждани: Областният управител провери ремонта на пътя Отманли – Ясна поляна

След сигнал от жители на населените места по протежение на път III-99 областният управител на Бургас Дико Диков и заместникът му Веселин Анестиев извършиха проверка на ремонта на участъка Отманли – Ясна поляна. Повод за инспекцията бяха опасения, че изпълнителят не извършва всички заложени в договора строително-монтажни дейности.

При огледа е установено, че обектът е обезопасен и сигнализиран, на място има необходимата строителна техника и работници, а в част от трасето вече се извършват изкопни дейности по премахване на асфалтовата настилка.

„Фирмата изпълнява поетите ангажименти. Дейността ѝ е изцяло съобразена с нормативната уредба, което гарантира както безопасността на работещите, така и качественото изпълнение на ремонта“, заяви областният управител Дико Диков.

По негова заповед е сформирана междуинституционална комисия, която е извършила оглед на пътния участък и е изготвила протокол с конкретни мерки за спешното му възстановяване.

За обекта вече има изготвен технически проект за укрепване на свлачищен откос по път III-992 в участъка Бургас – Созопол – Ясна поляна – Приморско. Проектът обхваща пътната, конструктивната, геодезическата част, както и временната организация на движението.

От петък е започнала подготовката за изпълнение на пробни участъци чрез химична стабилизация на настилката и студено рециклиране.

„Искам да успокоя гражданите, подали сигнала. И по двата участъка дейностите вече са започнали“, подчерта Диков.

Планирано е строително-монтажните работи по пробните участъци да приключат в рамките на седем дни. След лабораторни изпитвания проектантите ще определят технологията за последващите ремонтни дейности по цялото трасе.

По думите на областния управител пътят е бил сериозно компрометиран след обилните валежи през зимата и пролетта на 2026 г. Очаква се ремонтът да подобри отводняването и да повиши безопасността на движение.

Междувременно заместник областният управител Веселин Анестиев е провел работна среща за напредъка по ремонтите на пътищата Паницово – Гюльовца, Гюльовца – Оризаре и Гюльовца – Сарафово. Стана ясно, че финансирането за ремонта на Дюлинския проход е напълно осигурено, като полагането на асфалт трябва да започне най-късно до 15 август. При липса на непредвидени обстоятелства ремонтът се очаква да приключи до средата на ноември, след което техниката ще бъде пренасочена към отсечката Гюльовца – Оризаре.

За участъка Гюльовца – Сарафово се очаква необходимата документация да бъде готова до края на юли, а строителството да започне на 1 септември. Проектът предвижда цялостна реконструкция с изграждане на нова пътна основа и полагане на три пласта асфалт.