Силвия Шатърова
Първата външна гейт зона в Европа, която е без аналог бе открита на Летище Бургас. Т.нар Gate Garden ще се ползва от пътници, които летят до страни извън Шенген.
Зоната се простира на площ от 2200 кв. м. По този начин се увеличава с 40% капацитета на територията за заминаващи пасажери. Пространството създава впечатление на пасажерите, че почивката им в България продължава и напочня на летищета в Азия и Близкия Изток.
Стойността на инвестицията е 20 млн. лева.
„Много съм горда, че сте тук на тази церемония за откриването на тази уникална зона, която я няма никъде в Европа. Много сме горди с проекта и се надяваме позитивните новини да продължат, и да имаме много туристи в сезона и извън него", каза Деница Вайсмантел - управител на Надзорния съвет на "Фрапорт България".
В церемонията за откриване на външната зона участваха Михаел Ройш - новият главен изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД, Васил Атанасов - директор на бургаското летище, областният управител на област Бургас Владимир Крумов, кметът на Бургас Димитър Николов. Те участваха и в официалната церемония по прерязване на лентата. На събитието бяха бившити директори на аеропорта Калин Барзов и Георги Чипилски, партньори на дружеството.
Пространството е изпълнено от дружеството концесионер "Фрапорт Тун Стар Еърпорт Мениджмънт" АД. Част от изпълнението на проекта са били и търговските партньори на компанията. Новата архитектурна концепция трябва да доведе до спестяване на въглеродни емисии, значително по-ниски в сравнение с конвенционалните решения за летищни терминали до момента, посочиха от "Фрапорт" по време на откриването.
Като положителен резултат концесионерът очаква повишаване качеството на обслужването на пътниците, както и повишена гъвкавост в експлоатирането на инфраструктурата, част от шенгенския режим.
"За мен е удоволствие да присъствам на откриването на това пространство. Областната администрация в Бургас има принос с издаването на строителните разрешения. Искам да похваля проектантите, които са предвидили запазването на всички дървета тук", каза областният управител на Област Бургас Владимир Крумов. Стойността на инвестицията е около 20 млн. лева, обяви Главният изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД Михаел Ройш.
"Този проект е без аналог. Благодаря на проектантите и нашите търговски партньори. За Летище Бургас, което е най-натовареното у нас през лятото, това е едно прекрасно попълнение към нашия капацитет. Увеличаваме зоната за заминаващи с 2200 кв. метра, както и капацитета за обработка на заминаващи пътници с поне 20 на сто. От догодина и останалите два изхода ще бъдат въведени в експлоатация", подчерта директорът на Летище Бургас Васил Атанасов.
От своя страна кметът на община Бургас Димитър Николов добави: "След тази инвестиция очакваме и модернизацията на летището (бел. авт. - основният ремонт на пистата), както и 2026 година, през която се надяваме да имаме нов стимул в развитието на летището. Пожелавам здраве и много поводи да се завръщат пътуващите в Бургас".
Водосвет за откриването на новото открито пространство за пътниците на бургаската аерогара беше отслужен от Негово високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений. Събитието събра представители на бизнеса, браншови организации в сферата на туризма и бивши служители на Летище - Бургас. Малко преди това в обществената зона на Терминал 2 беше открита скулптурата "Жената и Вселената: Електра" на художничката Боряна Росса. Тя е работила върху част от крила на самолет MD82, летял от Бургас 15 години. Пред журналисти Росса разкри, че е била поканена да изработи скулптурата през 2021 година от бившия главен директор на "Фрапорт Тун Стар Еърпорт Мениджмънт" д-р Франк Кванте.
Припомняме, че само преди няколко дни ново "Гейт Гардън" пространство беше открито и на Летище - Варна.