Оригинална скулптура „Жената и Вселената: Електра“ на художничката Боряна Росса бе открита днес в обществената зона на Терминал 2 на Летище Бургас. „Творбата е послание за сила, устойчивост, ново начало. Качества, които присъстват както във всяка съвременна жена, така и в духа на авиацията и най-вече - в град като Бургас“, каза по време на откриването Цветомир Стефанов – пиар на летището.
Самата Боряна Росса – автор на произведението, пристигна специално от Америка, за да присъства на официалното откриване на нейното произведение. Тя разказва и историята на създаването на творбата. Била е поканена от д-р Франк Кванте – бившият главен изпълнителен директор на "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД – дружеството, което управлява летищата в Бургас и Варна, през 2021 година. „Той беше впечатлен от моята изложба „Жените в българското кино“, спомня си Росса.
И така започва работата й по конкретната идея, а тя тръгва от произведенията на Недко Кръстев - „Човекът и Вселената“, както и на Доко Доков - „Икар“. Вдъхновена от връзката между Човека и Вселената, тя решава да насочи своето внимание към нещо по-конкретно – отношението между Жената и Вселената, защото, както казва авторката, „ние сме и мъже, и жени и е важно да отчетем присъствието на всеки един от нас във Вселената и участието ни в създаването й“.
„Започнах да изследвам движение на тяло в полет или в безтегловност. Открих, че всъщност много от движенията, които се случват в симулирана безтегловност, приличат на движенията на един плувец. И тук се събраха за мен двете стихии – на въздуха и водата“, разказва художничката.
По-интересното е, че тя работи върху крила на самолет MD 82, летял от Бургас 15 години. „Видях едно от крилата в кабинета на д-р Кванте и реших, че това е повърхността, на която трябва да се работи". В това си решение тя е водена, първо, от идеята за рециклиране и второ - от идеята за човека и създаваните от него технологии.
По думите й името „Електра“ е свързано с гръцката митология и препраща към една от Океанидите, дала името на електричеството. „А електричеството е тази сила, която свързва процесите в биологичното тяло и процесите в неживата материя и дава възможност да летим, да си светим, да работим на компютри, да си говорим по телефона“, казва още авторката.
Накрая тя благодари на всички замесени в успешното реализиране на проекта – на д-р Франк Кванте, Веселина Кутарова, Александър Георгиев – архитект, настоящия директор на летището – Васил Атанасов, както и на бившия директор Георги Чипилски.