Втора доставка на тръби за газопровода пристигна на пристанището в Бургас
Министърът на енергетиката Жечо Станков инспектира доставката на 2526 тръби, предназначени за Вертикалния газов коридор, които пристигнаха на бургаското пристанище. Това е втора доставка по проекта, след като в края на м. март беше получена първата партида, част от която вече е положена по трасето на участъка Кулата–Кресна.
„Очакваме до края на този месец да бъде получено разрешителното за строеж на втория участък на българска територия – Рупча-Ветрино, който е с дължина 61 км“, поясни министър Станков и акцентира върху предизвикателствата, които трябва да се преодолеят при изграждането на бъдещото трасе: На три места газопроводът ще пресича реки, където ще се правят големи сондажи, за да се съхрани биологичното разнообразие; предстои и един сложен сондаж под автомагистрала Хемус, както и пресичането на Стара планина успоредно на Айтоския проход. Към този участък са планирани и две отклонения за компресорни станции Провадия и Нова Провадия, които ще осигурят възможност за реверсивно движение на газа.
Амбицията ни е до второто тримесечие на следващата година участъкът Кулата-Кресна, по който вече се работи, да бъде въведен в експлоатация, а до четвъртото да завърши и работата по Рупча-Ветрино, поясни министър Станков.
В началото на м. август в Бургас трябва да пристигне още един кораб с тръби за проекта. С реализацията му капацитетът на изходна точка между България и Румъния ще се повиши двойно – от 5 на 10 млрд. куб. м. След прекратяването на руските доставки за Киев, това трасе ще се превърне в основно за снабдяване на целия регион, стана ясно още от думите на министър Станков.
Операторът на мрежата “Булгартрансгаз“ ЕАД работи съвместно с партньори от други държави, участващи в проекта, за установяване на единни тарифи за пренос, което ще улесни бъдещите доставки по трасето, съобщи още енергийният министър.
Освен за енергийната сигурност в Югоизточна Европа, проектът ще има и положително отражение върху българските граждани чрез приходите от транзит, които ще получава „Булгартрансгаз“ ЕАД и които повишават дивидента на дружеството към държавния бюджет.
Инициативата за Вертикалния газов коридор цели гарантиране на сигурността и непрекъснатостта на енергийните доставки, осигуряване на достъп до диверсифицирани разнообразни източници за снабдяване с природен газ както за България, така и за държавите в региона на Югоизточна Европа. За реализацията са разработени два проекта за увеличаване на капацитетите в посока от юг на север, които да осигурят преноса на нарастващите потоци газ (включително и втечнен природен газ) от Гърция през България, Румъния, Унгария, Словакия и Молдова с възможност за достигане до Украйна.