Магдалена Динева
Над 50 души от село Бръшлян се обявиха категорично против реализирането на инвестиционно предложение за изграждане на ваканционно селище в района. Събрание на жителите беше организирано от председателката на местното дружество „Бръшлян“, а събраната подписка, както потвърди и кметският наместник Янчо Русинов, вече е изпратена към институциите.
Основният мотив за недоволството на хората е опасението, че инфраструктурата на селото – най-вече водоснабдяването – няма да издържи на повишеното натоварване. Сред гласовете на притеснение е и този на Станка Бухлева, жител на Бръшлян.
РИОСВ – Бургас не изисква ОВОС за ваканционното селище в Бръшлян, но поставя строги условия
„Имаме само един водоизточник, от който се захранва селото. И още един има – резерва. Но са малко за тази база, която ще се получи, ако проектът се осъществи“, заяви тя.
Бухлева посочи, че проблемът не се изчерпва само с водата: „Токът също ни е променлив. Сигурно ще трябва да бъде подсилен, ако тук дойдат още хора и се увеличи натоварването“, допълни тя.
Жителите настояват мнението им да бъде взето предвид при оценката на проекта, който според тях застрашава както природните ресурси, така и характерния облик на селото, признато за архитектурен и исторически резерват.
Кметът на Малко Търново: Все още няма входирано инвестиционно предложение за Бръшлян