Събота, 19 Юли 2025
    
Бизнес Мнения

Румен Гълъбинов: Ползите за туризма при влизане в Еврозоната няма да са една или две

  02.06.2025 14:37  
Румен Гълъбинов: Ползите за туризма при влизане в Еврозоната няма да са една или две

НИКОЛАЙ ПАРАШКЕВОВ

На 4 юни се очаква конвергентният доклад за готовността на България да стане част от Еврозоната на 1 януари 2026 г.

По темата има изключително разнопосочни мнения.

Част от хората очакват просперитет за страната ни, докато други не спират да организират протести против еврото.

По темата разговаряхме с икономиста и финансист Румен Гълъбинов.

Румен Гълъбинов

„Към момента индикациите са, че конвергентният доклад ще бъде положителен. За подобен сценарий написаха и от „Политико“, които са сериозно издание. От друга страна рейтинговата агенция S&Р ни потвърди BBB+ рейтинг. За момента ни потвърдиха този рейтинг, а положителната перспектива е догодина, след като влезем в Еврозоната да започнат да работят по нов рейтинг за България и евентуално през 2027 г. да ни дадат рейтинг A с това печелим международно доверие сред инвеститорите. Това е доверие не само към самата държава, а и към бизнеса в него, по-голямо доверие в българските граждани от гледна точка на платежоспособност, възможност да се посрещат плащанията по кредити и финансиране, които от своя страна да ни бъдат предоставяни при по-добри условия", заяви той пред "Черноморски фар".

„За хората по морето и тези, които работят в туризма, за много от тях работата с еврото не е нещо ново. Те работят от години в евро. Договарят се в евро почивките, нощувките. Могат да се плащат и в лева, разбира се, но може би над 90% от чуждестранните туристи предпочитат да го правят в евро. Повечето от хората са запознати с еврото като банкноти, монети, дизайн. Една от основните ползи за туризма ще бъде намаляването на транзакционните разходи. Курсът е фиксиран, но за обслужване и други услуги банковите офиси в момента взимат такси, което струва пари на хората, бизнеса и фирмите. Макар и малка разликата, само няколко стотинки в курса, тя все пак е значителна в рамките на цялата икономика. Твърди се, че ще се спестят около 1 млрд. лв. от транзакционни разходи за 2026 г., ако се въведе еврото. Това изобщо не е малко. По-голямо удобство ще има при пътуванията или плащанията с карти. Пластмасовата ни пластика ще работи и в евро навсякъде в Европейския съюз и Еврозоната. Транспорт, логистика, търговия, всякакъв вид услуги – за всички тях ще има ползи с влизането в Еврозоната“, изтъкна Гълъбинов.

По думите му приемането на единната европейска валута у нас може да бъде в полза на подобряването на цените на имотите по морето.

„Може Еврозоната да послужи за импулс и подобряване на цените на имотите по курортите България, с присъединяването си към Еврозоната, ще стане много по-привлекателна за хора, които преди това никога не са си мислели да дойдат тук. Хора, които са от трети страни и не са член на Европейския съюз, дори да не са рускоговорящи. Те виждат, че тук е Еврозона и Шенген. Логично е да се запитат каква е толкова разликата между България и Германия или Франция. Това би привлякло сериозни хора, които не да дойдат с раничка за 1-2 седмици, а с намерение да останат тук. Ще започнем да привличаме хора, които не сме и допускали, че можем да бъдем интересни за тях, и то хора с възможности, които ще са готови да дойдат тук, да закупят имот или да стартират бизнес“, каза още Гълъбинов.

„Очаквам да има и по-силен летен сезон заради въвеждането на еврото. Още от това лято вярвам, че нещата ще се подобрят заради влизането на България в Шенген“, подчерта финансистът.

Основно притеснение у нас е евентуално видгане на цените след присъединяване в Еврозоната, което Гълъбинов коментира така:

„Ако има такъв риск той е за държави със свободен курс преди присъединяването към Еврозоната, както бяха хърватите с куната. Те си фиксираха курса в последните месеци преди да се присъединят към Еврозоната и затова при тях се наблюдаваше поскъпване в началото след приемането на еврото. Ние 25 години имаме фиксиран курс към еврото. Във валутния борд сме от 1997 г. В началото 3 години бяхме вързани към германската марка, а три години по-късно фиксираха лева към еврото. След като 25 години сме с фиксиран курс към еврото, защо да очакваме нещо различно? Винаги е имало и ще има нелоялни търговци и спекуланти, но трябва да има и регулатори, надзор, проверки и ревизии Ако се открие нещо не както трябва – актове и глоби! В Хърватия тези, които прилагаха друг курс, а не 1.95583, ги глобяваха наред. Който се опитва да използва трънския курс, да си отнесе глобата и това е“, сподели по този въпрос Гълъбинов.

По думите му много хора ще превалутират парите си чрез банка, защото там процесът е максимално автоматизиран и изключва риска от това да се носят много пари в брой по улиците.

„За опашки за обмяна на евро за вътрешно потребление у нас мисля, че все още е рано и едва ли скоро ще се стигне до подобен сценарий. По мое мнение много от хората ще си превалутират левовете в евро по сметки. Хората просто трябва да си вкарат парите в банка, а след това средствата им ще се превалутират автоматично по централния курс на еврото. Не съм убеден, че ще има много хора, които ще занесат кеш спестяванията си в обменни бюра. Може да има подобен наплив, но с по-малки суми“, заяви той пред „Черноморски фар“.

Наскоро министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов обяви, че правителството ще отпусне 9.5 млн. лв. на „Български пощи“, с които институцията да изгради работеща обменна система.

С парите трябва да се осигурят лампи-детектори и вакуумиращи машини.

Трябва да се доставят сканиращи устройства за лични карти и паспорти – безжични баркод четци.

Ще бъдат закупени чували и пликове за ценни пратки, а най-скъпото перо от 5.6 млн. лв. ще отиде за осигуряване на видеонаблюдение.

Парите са осигурени, но отпускането им ще се случи след евентуален положителен конвергентен доклад за България, уточни Караджов.

 


Анкета

„Коя е песента ви фаворит в „Бургас и морето“ тази година?“


Резултати

Мнения

Мнения
 Проф. Турманова: Встъпвам в надпреварата за ректор с богат административен и научен опит
  17.07.2025 11:57      

Севдалина Турманова завършва висшето си образование в университет „Проф. д-р Ас