Понеделник, 12 Май 2025
    
Бургас Общество

Рекорден брой записани за Карнавала на биоразнообразието в Бургас

  12.05.2025 13:37  
Рекорден брой записани за Карнавала на биоразнообразието в Бургас

В 13-то издание на Карнавала на биоразнообразието са записани 251 деца от 21 детски градини в Бургас. Карнавалът ще даде старт на Зеления уикенд, който Община Бургас организира за гостите и гражданите на града. Стартът на празничното шествие, което се организира от Българска фондация Биоразнообразие, съвместно с Община Бургас и РИОСВ Бургас, ще бъде даден на 16 май (петък) в 17.00 часа от пл. Атанас Сиреков, ще мине по ул. Богориди и ще стигне до Морската градина, което ще даде възможност гражданите да видят атрактивните костюми на децата и да се запознаят с растенията и животните, които те представят. Шествието ще се води от музиканти от НУМСИ „Панчо Владигеров“, които ще осигурят по-голяма празничност на събитието. На Лятна сцена „Охлюва“ децата ще представят като кой вид са костюмирани, а специално жури ще отличи най-ефектните костюми. В случай на дъжд – пъстрите участници ще дефилират в Културен център Морско казино.

В съботния ден на 17 май зелените събития на БФБ ще продължат с акция за опазване на Бургаската дюна, заедно с доброволци от Уникредит Бургас. Ще се почисти района на дюната и ще се сложат ниски ограждения, така че да се урегулира движението на хората, които преминават по дюната и да се гарантира опазването й. Ще бъдат поставени и информационни табели на двата основни входа на дюната.

Карнавалът и акцията са част от инициативата „Бургас на три езера“, която има за цел да насърчи по-голямата свързаност между трите езера и местната общност. Инициативата за екотуризъм и морска осведоменост е част от европейския проект EmpowerUs, изпълняван в шест крайбрежни региона в Европа. Ръководи се от Българска фондация „Биоразнообразие“ и Ludwig-Maximilans Университет в Мюнхен, които се стремят да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени езерата и града, както и да се повиши осведомеността на крайбрежните общности и включването им в различни събития, обучения, акции.


Анкета

Мнения

Мнения Общество
Премиерът Желязков: Единодействието на гражданско общество и държава е ключово в борбата срещу жестокостта спрямо животните
  12.05.2025 13:13      

Единодействието на гражданско общество и държава е единствената гаранция да бъдат спрени тъмните