Силвия Шатърова
С празнична литургия в чест на братята Св.св Кирил и Методий започна днешния 11 май в Бургас. В катедралния храм, който днес отбелязва своя празник, се бяха събрали областният управител Владимир Крумов, кмета Димитър Николов, заместниците му Станимир Апостолов и Михаил Ненов, православни бургазлии.
Празничната литургия бе отслужена от Сливенския митрополи Арсений , която след това премина в молебен за въвеждането на предмета религия. В близо един час слово той изтъкна аргументите децата да бъдат учени в християнски ценности, „разпад на такива в момента се наблюдава, както ако се учеше религия и децата знаеха една от божите заповеди нямаше да се стигне до това дете да убива други дете“, заяви Арсений.
Църквата се прекланя днес пред делото на двамата братя Кирил и Методий. През тази година отбелязваме две паметни дати- 1160 години от покръстването на българите и 1170 години от създаването на глаголицата. „В момента се наблюдава светотаствено отношение към езика, който ни завещаха двамата братя-чатим си на латиница, защото е модерно и забравихме да пишем грамотно. Българските деца вече изучават западни езици преди да са научили българската азбука и майчения си език. Заменихме съгласието с консенсус, работата с бизнес, но не сме станали нито по -работливи, нито по-търпеливи“, каза Арсений, който използва думите на Христос: „Оставете децата, не им пречете и те сами ще дойдат при мен!“.
По думите му църквата не е корпорация, а човешки организъм, като упрекна хората, които я нападат и са се надигнали срещу нея. Тези, които искат децата ни да са консуматори, искат да създадат щастливо общество без бог. И грижата за нашите деца ни разделя, не ни обединява. Нацията ни е обединена около материализма, пошлостта и чалгата. Сами създаваме грешната атмосфера, в която живеем. Виждаме, че все се проваляме и след всеки наш опит следва провал. И когато църквата иска да ни помогне- не искаме да чуем, а тя мисли за своя народ и бъдещето на България“, бяха острите думи на Арсений.
В момента в страната тече дискусия и дебат относно искането на Българската православна църква за въвеждане изучаването на вероучение като задължителен предмет в училище. Според предложението на Министерството на образованието и науката предметът ще бъде въведен през учебната 2026-2027 година за децата от начален курс - първи - четвърти клас. Тези родители, които не искат детето им да учи предмета, могат да го заменят с етика.