Георги РУСИНОВ
Депутатите да променят закона и още от следващите избори, бюлетините направо да се носят в съда за броене. Това предложи с нелека доза ирония на политическите сили в съдебната зала, сред които имаше и депутати, председателят на ОИК-Бургас Фани Семерджиева.
Припомняме, че по жалба на СЕК Административен съд – Бургас допусна повторното преброяване на бюлетините. Двете страни трябва да посочат по 5 вещи лица, съдът също ще назначи едно. Освен това всяка от заинтересованите страни, които са 51 общински съветници и 13 партии и коалиции в местния парламент също имат право да назначат по едно вещо лице. Така по груби сметки в преброяването ще участват между 11 и 75 човека, които трябва да разгледат отново 60 347 бюлетини от вота за общински съветници, проведен на 29 октомври тази година.
„Жалбата е неоснователна, а обстоятелствата вписани в нея не се подкрепят от доказателствата. Практически определението на съда, с което се допуска преразглеждане на всичките бюлетини в ОИК-Бургас, установява една нова практика, което за пореден път ме връща към идеята да има изборна администрация, която да е постоянна. Т.е. да бъдат обучени хора, които да се занимават професионално с избори, а не така да бъдат излъчвани от различните партии“, коментира след заседанието адвокат Георги Михов, който представлява ОИК-Бургас.
Всички страни по делото трябва да посочат вещите лица до 15 ноември. Преброяването на бюлетините ще се случи при закрити врата. Следващото заседание е на 1 декември 2024-а.