Четвъртък, 18 Яну 2024
    
ИЗБОРИ 2023 Созопол

Андрей Николов, кандидат за общински съветник: В богатата ни история има неразвит потенциал за туризма

  19.10.2023 12:50  
Андрей Николов, кандидат за общински съветник:  В богатата ни история има неразвит потенциал за туризма

Бъдете мъдри в избора си, призова вторият в листата за съветници в Созопол от „БСП за България“

 

Интервю на Георги РУСИНОВ

 

-Г-н Николов, вече сме почти на  финала на предизборната кампания. Срещнахте се с жители от общината. Какво  искат хората от вас като бъдещи общински съветници и от Тихомир Янакиев като кандидат за кмет за втори мандат?

-Да, ние не се делим. Екип сме. Все пак кметът е представител на изпълнителната власт, а Общинският съвет на законодателната. Като цяло в очите на хората, по време на срещите, виждаме една надежда да сме последователни в политиките и ангажиментите, които поехме към тях. Както добре се знае, успяхме да стабилизираме общината в едно турболентно време на кризи – политически, икономически и геополитически. Можем да се похвалим, че сме първата община, която излезе от Плана за финансово оздравяване и вече сами можем да управляваме финансите си и инвестиционната си политика и респективно капиталовата си програма. Именно тази година за първи път може би от последните 10 години управление на общината стана така, че приходите да са повече от задълженията. Когато стъпихме в длъжност задълженията бяха в размер на 28 млн. лева, а приходите 14 млн. Сега приходите са в размер на 22 млн. лева, а задълженията едва 17 млн., което означава, че стопихме едни 11 млн. лева. Много е важно да отбележим, като заговорихме за Общински съвет, както сами знаете по закон той има изключителните правомощия върху общинската собственост. През годините се случваха много груби разпродажби и голяма част от приходната част в бюджета се генерираше именно от разпродажба на земи, били те земеделски или в урбанизирана територия. В нашия мандат, смея да твърдя, че не сме продали нито един сантиметър земеделска земя, с изключение на зоните по Параграф 4 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи.

-Как компенсирахте приходите, без тези продажби?

-С добро управление на общинското имущество. Отделно от дейност „Транспорт“ към 2019-а общината печелеше около 200 000 лева. Докато към тази година приходите от „Транспорт“ са 1 300 000 лева, което означава с милион и сто повече от онази дата. Също така създадохме комплекс за социални услуги и здравеопазване. Може би отново сме една от първите общини, която направи това. Участваме по различни програми, патронажна грижа плюс грижа за дома. Имаме над 300 бенефициенти от уязвимите групи, най-вече възрастните хора, за които се полагат грижи. Създаде се млечна кухня за малките деца.

-Какви проблеми изтъкват хората от малките населени места?

-В малките населени места туристическият продукт е по-слабо развит. Там хората се надяват най-вече на комунално стопанство и инфраструктура. Основен проблем е, че няма канализация. Иначе много наши опоненти говорят как ще започнат да асфалтират още от първия ден. То това е малко несериозно, защото за да се асфалтира една улица, трябва първо под нея да бъде положена цялата техническа и комунална инфраструктура. Нашето намерение, което може да се проследи и в работата ни, е че сме заделили средства, които да се използват за проектирането на канализационна мрежа и да кандидатстваме по проекти да бъде изпълнена и да бъде асфалтирана след това пътната и уличната мрежата.

-Каква е визията ви за развитието на туризма?

-Ние сме туристически град и основна част от населението разчита именно на него за поминъка си. Аз обаче виждам в туризма един неразвит потенциал и това е меко казано, защото Община Созопол, а и България, говоря за летния туризъм по крайбрежието, сме се насочили към сегмента на алкохолен туризъм и туризъм на развлеченията. А нашата държава е кръстопът на цивилизации. Имаме много археологически обекти, паметници на културата. Това е един национален проблем и трябва да се мисли стратегически по тази тема, за да могат да бъдат интегрирани в маркетинговия продукт на туризма именно тези археологически обекти, да бъдат инвестирани средства за реставриране и консервиране. Ето, в момента правим интервю на Пристанището и срещу нас е остров Свети Кирик и Йолита. Сами виждате в какво състояние е този остров. Той беше първо на Министерство на отбраната, мина към това на културата и в същото време виждаме едно западане на един стратегически обект. На една сесия в предходния мандат си позволих да отправя питане към г-н Минеков, който тогава беше министър на културата и беше в Созопол. Попитах го дали не могат да ни отдадат под наем провлака, с кейовата част и хидротехническото съоръжение, за да може да го управляваме и да обезпечим нуждите на града. Той ми отговори, че това няма как да стане и че трябва да се мисли глобално. Но до този момент се смениха няколко правителства, а резултат все още няма. Говори се за някакви проекти, дано бъдат реализирани.

-Какво друго влиза в програмата за следващия мандат?

-В нашата програма залагаме на проекти, за да може после да се получи финансиране. Заложили сме основен ремонт на няколко училища в общината, изграждане на спортни площадки, за да се насърчим младите да спортуват, а не да се насочват към пороците. По програма INTERREG сме кандидатствали за цялостно обновяване на Летния театър. Наши конкуренти искат да правят специална зала за „Аполония“. Ние не можем да се ограничим до това, че само „Аполония“ ще ни удължи сезона. Именно чрез тези похвати, за които говорих – чрез реставриране и рехабилитиране на архитектурни и културно-исторически забележителности и най-вече промотирането им като туристически продукт, точно по такъв начин можем да удължим туристическия си сезон.

-Със силна заявка сте за втори мандат в Общински съвет. Какви ще са основните ви приоритети?

-В нашия мандат, който беше уникален, времето не стигна за някои неща. Бяхме в План за финансово оздравяване, както е известно. Първата година нашата капиталова програма беше в размер на 3 милиона и половина лева. Тогавашен министър беше Владимир Горанов от правителството на ГЕРБ. Той беше представител на институция и аз тук ще перифразирам негови думи от едно писмо. „Вие няма как да инвестирате 3 милиона и половина в площадки и инфраструктура при положение, че дължите 4 млн. лева към контрагенти, 1.8 млн. лева към РИОСВ и т.н.“. Започнахме нова политика за събиране на битови отпадъци в града. Направихме контейнерите  подземни и аз мисля, че това е една добра практика, която трябва да се продължи. Една голяма част от средствата за тях дойдоха по отчисленията по Закона за отпадъците по членовете 60 и 64 именно заради това, че сме коректни платци към РИОСВ, те ни правят отчисления, които ние реинвестирахме в тези проекти.

Какво друго искаме да направим? Велоалея между къмпинг „Златна рибка“ и Равадиново, водоем в Равадиново, втора камера на водоема в Индже Войвода – това е едно прекрасно село и имаме сериозни инвестиционни намерения за там. За абсолютно всяко населено място имаме подготвени проекти, а след това ще преминем и към реализирането им.

-Много избори се натрупаха на българина. Какво ще кажете на избирателите в Община Созопол, защо трябва да излязат да гласуват?

-На избирателите в Созопол, а и не само, бих пожелал първо да не бъдат аполитични, защото политиката е именно тази, която задава дневния ред на обществото и ако ние не сме активни участници в нея, няма как да следим процесите и да влияем върху тях. Можем да се похвалим, че върнахме  жителите  на Созопол като ключов фактор в управлението, а на нашите избиратели благодаря за доверието, за това че ни избраха един път, че участвахме заедно в различни благотворителни инициативи, че винаги са били до нас, както и ние до тях.

Нека бъдат мъдри при избора си сега. Тихомир Янакиев е един работещ човек, който благодарение на своите финансови познания стабилизира общината. Ние като екип бяхме последователни и поставихме проблемите на обществото в дневния ред на Общинския съвет и мисля, че заедно решихме редица от тях.


Анкета

Мнения

ИЗБОРИ 2023 Мнения