Бургас Спорт

Нефтохимик на финал! Бургазлии възкръснаха от 0:2 до победа с 3:2

19.04.2023 09:41

Бургазлии влизат в битката за трофея за шести пореден път

Вицешампионите от Нефтохимик 2010 (Бургас) ще се борят за трофея в efbet Супер Волей за шести пореден път, след като надделя над ЦСКА с 3:2 (19:25, 14:25, 26:24, 25:19, 15:9) в петия решаващ двубой помежду им, изигран в зала "Младост" в морския град, предаде bgvolleyball.com. Така на финала бургазлии срещат Хебър (Пазарджик), който отстрани Левски София с 3:0 победи. Мачовете започват на 25 април (вторник).

Нефтохимик обърна серията изцяло - гостите спечелиха първите две срещи, след което вицешампионите се поздравиха с три победи и затвориха с общ резултат 3:2 успеха.

Момчетата на Атанас Петров са неизменен участник във финала от 2017 г. насам - това ще е шестият им поред финал.

Волейболистите на ЦСКА пък не са били на финал от 2018 година. Тогава тимът, воден от Александър Попов, се бори за трофея именно срещу Нефтохимик.

Стартов състав:

Нефтохимик: Душан Лопар, Калоян Балабанов, Иван Станев, Красимир Георгиев, Матей Михайлович, Аксел Трухчев, Ивайло Лалов - либеро (Тодор Димитров, Симеон Добрев, Мариян Наков, Георги Чалъков, Петър Бъчваров, Любослав Телкийски);

ЦСКА: Александър Симеонов, Владимир Станков, Димитър Димитров, Тодор Костов, Иван Михал, Симеон Александров, Добромир Иванов - либеро (Делчо Раев, Ивайло Стефанов, Иван Чолев, Методи Ананиев).

Нефтохимик не тръгна по най-добрия начин и не успя да се противопостави на противника пред собствената си публика в първите две части. От своя страна гостите показаха по-голяма психическа устойчивост, показвайки истинско геройство.

Третата част бе на амплитуди, но състезателите на Атанас Петров показаха воля и дух и успяха да останат в играта. Това им даде последващ стимул в следващите минути, като доминираха напълно над съперника в четвъртата част.

Тайбрекът предложи редица интригуващи моменти, но вицешампионите, окрилени от страхотните си фенове, показаха стабилност и характер, успявайки да спечелят без проблем и да затвори срещата, а с нея и серията.

В първата част двата отбора тръгнаха равностойно (3:3), след което гостите поеха инициативата, като постепенно увеличаваха разликата. "Червените" доминираха напълно, а домакините допуснаха много  непредизвикани грешки. В ключовите моменти момчетата на Атанас Петров успяха да скъсят част от дистанцията, но не се случи нищо повече.

Вторият гейм бе изцяло под диктовката на "армейците", които имаха превес във всички елементи. Домакините не можаха да се противопоставят, а съперникът трупаше точка след точка. Старши треньорът Атанас Петров прибегна до няколко смени, но те не дадоха желания резултат. Така авансът се увеличи на 2:0 гейма.

Третата част започна с предимство за гостите. След средата обаче Нефтохимик успя да стабилизира посрещането си, като успя да се доближи максимално до съперника (14:13). В следващите минути гостите владееха положението, но след 15:18 вицешампионите набраха инерция и стопиха изоставането си, като стигнаха и до обрат (20:19). Играта на нерви продължи, бургазлии стигнаха първи до геймбол (24:23), но не успяха да го отразят. Момчетата на Атанас Петров затвориха гейма при 26:24.

В решителната четвърта част двата тима бяха равностойни отначало, но впоследствие домакините намериха ритъма си и заиграха вдъхновено. Началният удар бе ключов, Аксел Трухчев бе в стихията си. Момчетата на Атанас Петров диктуваха положението, след 9:15 противникът скъси дистанцията на три точки. Преднината на домакините отново се увеличи, посрещането на "червените" се пропука. До края Нефтохимик владееше положението и остана водещ, като вкара двубоя в тайбрек.

Там вицешампионите тръгнаха силно (3:0), но допуснаха серия на столичани, която изравни резултата. Сервисът отново беше нещото, което направи разликата, обаче гостите не се отказаха лесно. Въпреки това, състезателите на Атанас Петров останаха стабилни, като устояха на напора.

Най-резултатен бе Матей Михайлович с 26 точки (1 ас), Аксел Трухчев добави 24 точки (7 аса!, 1 блокада). Петър Бъчваров добави 11 точки (2 аса, 4 блокади). За съперника Димитър Димитров реализира 23 точки (3 аса, 3 блокади), 14 точки записа Симеон Александров (2 блокади). 13 точки реализира Александър Симеонов (1 блокада).

Анкета

Мнения

Бургас Мнения Спорт
Янчо Стойчев, директор: Надявам се от Спортното да излязат още много олимпийски шампиони
  23.04.2023 10:34