Трябва да се научим да го ценим
През 2016 година академик Антон Дончев, който е почетен гражданин на Бургас, бе гост в родния си град. Поводът- представяне на книгата му „Сянката на Александър Велики“.
Преди това тя имаше премиера и в Несебър. На следващият ден авторът на романа -"Време разделно" се срещна с деца в екокампанията на вестника „Стари вестници за нови книги“.
Днес публикуваме неговите думи отново, които звучат пророчески
Акад.Антон Дончев с наградата Фаропазител на "Черноморски фар"
„Целият човешки живот е като път с една раница. Трябва да се научим да го ценим и да го уважаваме. Човекът на път е този, който търси решение на фундаменталните проблеми за смисъла на живота, това е архитипния образ на пътя”. Това заяви класикът на съвременната българска литература, авторът на романа „Време разделно” акад. Антон Дончев в Бургас. Той гостува в родния си град в Световния ден на книгата, 23 април, за да представи последната си книга - шедьовър "Сянката на Александър Велики". Вестник „Черноморски фар” и Община Бургас бяха партньори на инициативата, организирана от в.“Стандарт“, която бе в Деня на книгата и на авторското право. „Това е книга, посветена на нашите прадеди траките, които победиха страха от смъртта и повярваха в безсмъртието. Тя разказва за смели мъже, родени и отгледани от земите на Балканите, които изораха браздите на нова цивилизация до границите на познатия свят. Тя е за сляпата жрица Хестия, която се опитва да премине през границите на този свят и да достигне до света на звездите. И за първите богове кабирите, за които златото на Лизимах е като меда за пчелите“ – разказа Дончев пред многобройните си почитатели в атриума на мол Галерия Бургас. Това е роман за идеите на Александър, продължени от Лизимах, уточни авторът. Александър се противопоставя на Аристотел, на Платон, на Еврипид, на всички, които са делели хората на елини и на варвари. Те са смятали, че елините са по-висши и затова трябва да се отнасят към варварите или като към врагове, или като към подчинени. Александър е човекът, който идва и казва - всички сме братя. Основната дума във веруюто му е думата братство. След това идва думата равенство. Това е човек, който оженва 10 хиляди македонски войници за 10 хиляди персийки. За да бъдат потомците на тия два народа основата на неговата империя. „В моя роман ще видите голямото достижение на траките. Това е народ, освободен от страха от смъртта. Вижте, Ахил, Хектор, те се страхуват, не искат да умрат. Докато тракийската философия е философията на вечния живот, на вечната душа. Това е един народ, който жреците са успели да убедят, че всеки живот е безсмъртен. В резултат на това те създават съвършените войници, най-добрите войници в римските легиони са били траките, най-добрите бойци на арената на гладиаторите са били траките”, обясни пред многобройната аудитория академик Дончев.
Най-голямото му удоволствие бе да говори пред детска аудитория
Непринудената среща с бургаското гражданство се водеше от изпълнителният директор на „Черноморски фар” ЕАД Димитър Николов, който изтъкна, че това е уникална възможност за жива връзка на бургаските граждани с един от класиците на съвременната българска литература, който е и изключително ерудиран познавач и изследовател на българската история. Авторът на вечния роман „Време разделно“ философски припомни, че в земята под нас се крие много по-голямо богатство от материалните суровини като нефт и газ, които сега ще търсим. И това е оставеното от древните траки, чиито наследници сме ние и трябва да го съхраним и предаваме на идните поколения. Академик Дончев с удоволствие си спомни и за своето детство в Бургас. Той каза, че тогава хората тук са били много по-добри по душа и са били готови да помогнат на всеки. За разлика оттогава обаче сега се раждат много по-красиви деца. „Това е хубаво, но едновременно с това буди тревога в мен и то с основание. Историята сочи, че се ражда по-красиво поколение, когато положението в страната не е добро – по време на войни и бедствия. Красотата е начин на самозащита на природата, за да оцелее народът”, посочи именитият академик. Към срещата с бургаското гражданство се присъедини и министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, която се превърна в официален гост на представянето на неговата книга. Тя бе и първата, която получи произведение с автограф от твореца. Министър Василева обясни присъствието си на срещата така: „Тук съм, защото съм бургазлийка и съм горда да посрещна академик Дончев в града ни и да слушам с интерес неговата беседа. Майсторите – разказвачи като него отдавна са част от литературната история. Смятам, че както духът на литературата и мъдростта на историята са изключително важни за нас, така от огромно значение за гражданите е и грижата за природата. Тези вечни константи взаимно се преплитат и са ценности, с които се поддържа българския дух. За мен е чест и привилегия да получа автограф лично от академик Дончев. Бургас трябва да се гордее с хора като него, които са родени тук. Нека пожелаем на България Велики дни, преди светлия Християнски празник и какъв по-хубав подарък за гради ни от това ерудит като Антон Дончев да е сред нас и то точно сега”, каза Ивелина Василева.
Авторът на "Сянката на Александър Велики" даде без умора и още много автографи на свои почитатели, които извиха дълга опашка пред него в бургаски мол – едно необичайно място за представяне на книга, но увенчало се с внушителен успех, който ще се помни дълго.