Събота, 07 Яну 2023
    
Айтос

Термите на римския император Адриан край Айтос - историческа загадка

  08.10.2022 09:55  
Термите на римския император Адриан край Айтос - историческа загадка

Има няколко версии за местонахождението им

Петър ПАНЧЕВ, краевед

От дълбока древност Айтоският край е известен с лечебните си минерални води. Има исторически факти и разкази на пътешественици за съществуващите в миналото минералните бани (терми) на римския император Адриан в района между Айтос и с. Пирне (чийто басейн бил облицован с прекрасен гръцки бял мрамор). Историята потвърждава и съществуването на минерална баня от времето на траките в местността Чеменлията, източно от Айтос, откъдето произхожда мраморна колона с благодарствен надпис на гръцки език, посветен на бога на медицината Асклепий и на Хигия от Гликон, син на Хрисип (колоната се съхранява в Археологическия музей в гр. Бургас). Запазен е и мраморен постамент от стълбище, пренесен в двора на Минчо Коев, който сега се намира в двора на Музейната сбирка в Даскал-Станевата къща.
Не без основание пътешественикът Евлия Челеби отбелязва в средата на ХVІІ век, че Айтоската Лъджа (известните в древността Акве Калиде, Терми - сега музеен комплекс „Акве Калиде“) е с най-добрите бани за лечение на болни и че в османските, арабските, персийските и в европейските страни, които лично е посетил, не е срещал толкова лековита баня.
Император Адриан (Публий Елий Траян Адриан - Publius Aelius Traianus Hadrianus), който е построил термите край Айтос, е роден на 24 януари 76 година, а е починал на 10 юли 138 година. Роден е в Италика, Испания, а е починал в Байо, Италия. Отгледан е от император Траян и е бил римски император от 117 до 138 година от новата ера.
При царуването на Адриан Римската империя преживява 20 години в мир и благоденствие. Най-образован от римските императори, той е голям почитател на гръцката култура и изкуство. Освен това е и страстен пътешественик - обикаля нашир и надлъж цялата Римска империя. Интересува се от архитектура и строителство, като лично проектира монументалния храм на Венера в столицата и преустройства Пантеона в Рим. По негово време е построен и храмът на Зевс Олимпийски в Атина, а също и валът в Британия. Основава и град Адрианопол (Одрин в съвременна Турция). По време на неговото царуване са построени и термите край Айтос.
Феликс Фонтон, дипломатически чиновник в щаба на фелдмаршал Дибич Забалкански, посетил римските терми между Айтос и Пирне през 1829 г. и ги описал. Той надписи не видял, но са му казали, че е имало няколко такива, които сочели, че баните са построени от император Адриан. Фонтон. Пише още, че „навярно всяка година през лятото император Адриан е идвал от Одрин да се лекува в Пурна (Пирне), както го правел и немският крал в Теплиц. При баните в това време е имало много болни и сакати, дошли да търсят тук изцеление.
От тези римски терми, съществуващи допреди две столетия, днес не е останала никаква следа. Според възрастни жители на града, те са били на височината до язовира при село Поляново, според други - при Копаната могила, близо до входния знак "Аетос с орела", според трети - при сегашните топли минерални води до с. Поляново или в Разсадника. Иван Преснаков е споделял, че в Разсадника е бил намерен старинен златен пръстен. Според учителя Павел Иванов, основател на музейната сбирка в града, имало е нанесени на карта минералните бани в м. Чеменлията, и тези край с. Пирне. 
Дълг на историците от Айтос е да локализират местонахождението на римските терми и ако тази карта все още е запазена, това ще помогне за евентуални бъдещи разкопки от страна на Археологически музей - Бургас. И разбира се, ще обогати историята на Айтос с нов археологически обект - римски терми, каквито има само на няколко места в страната - Варна, Кюстендил, Хисаря и др.


Анкета

Мнения

Мнения
Евродепутатът Илхан Кючюк:  България  и Македония се познават твърде малко
  26.07.2022 15:22      

Ние трябва да обясним в стратегическа план тезата, че имаме обща история и общо минало и