Четвъртък, 04 Юни 2026
    
Несебър Спорт

Несебър посреща Giro d’Italia: Всичко е готово за големия старт

  08.05.2026 10:36  


Несебър вече живее с трепета на Giro d’Italia. Часове преди старта на едно от най-престижните колоездачни състезания в света градът бе изпълнен с музика, настроение и съпътстващи събития, които подгряха атмосферата за историческия ден.

Снощи на сцената в Несебър се качиха звездите на българския рок от група Б.Т.Р., които вдигнаха публиката на крака и дадоха емоционален старт на празничната програма около Джирото. На сцената при Крепостните стени се изяви и трио „Viva“, а в различни точки на града се проведоха още съпътстващи инициативи и прояви.

Днес Несебър официално е домакин на старта на Giro d’Italia, като всичко за провеждането на събитието вече е подготвено.

Откриващата церемония на първия етап започва в 12:30 ч. в стартовата зона в Стария град на Несебър. Приветствия към участниците и гостите ще отправят кметът на община Несебър Николай Димитров и членът на Председателството на Европейския парламент Андрей Ковачев.

Официалният старт на първия етап ще бъде даден в 14:00 ч. от Стария град.

Първият етап на Giro d’Italia в България е с дължина 147 километра и ще премине по маршрут Несебър – Бургас. Трасето минава през Равда, Ахелой, Поморие, Бургас, Росен, Черноморец и Созопол, откъдето колоездачите ще поемат обратно към Бургас.

Очаква се именно в морския град да бъде определен и първият носител на розовата фланелка – Maglia Rosa. Финалът е предвиден между 17:00 и 17:20 ч. в района на бул. „Демокрация“ и ул. „Генерал Гурко“ в Бургас.