Георги РУСИНОВ
Общински съвет – Бургас ще разгледа докладна записка за отпускане на до 32 000 лева за закупуване на висококачествен ехограф за отделението по неонатология към УМБАЛ Бургас АД. Предложението е внесено от съветниците от група КОД–Български възход – Граждани за общината.
В мотивите се подчертава, че грижата за майчиното и детско здраве е основа на всяка здравна система. Според Конвенцията на ООН за правата на детето всяко дете трябва да има достъп до най-висок стандарт на здраве и лечение, което изисква отговорно участие на институции, бизнес и граждански организации.
„УМБАЛ Бургас е най-голямата болница в Югоизточна България и разполага с акредитация „5 звезди“ за цялостната си дейност. Неонатологичното отделение, разположено на третия етаж на Хирургичния корпус, работи на най-високото – трето ниво на компетентност и осигурява денонощна квалифицирана помощ на всички новородени, включително преждевременно родени, недоносени и с вродени аномалии. Дейността му обхваща профилактика, диагностика, интензивно лечение, реанимация, скринингови програми за ранно откриване на вродени заболявания, както и обучение и консултиране на родителите за правилна грижа за бебето. Макар оборудването да отговаря на европейските и световни стандарти, амортизацията и честите ремонти при стотици пациенти годишно налагат допълнителна техника“, посочват вносителите.
Според тях педиатричните и неонатологичните клинични пътеки, финансирани от НЗОК и под строг контрол на РЗОК, са с ниска стойност и често реалните разходи за лечение значително я надвишават. Основните приходи на УМБАЛ Бургас идват от НЗОК, като с тях се покриват разходи за специалисти и скъпоструваща апаратура.
„Новият ехограф е от ключово значение за навременна диагностика на критични заболявания на сърдечно-съдовата система, белите дробове, централната нервна система и коремните органи както при доносени, така и при недоносени новородени. Ултразвуковото изследване е рутинно в първите дни от живота на бебето, което прави наличието на качествен апарат жизненоважно“, пишат още съветниците в докладната.
Предлага се Общинският съвет да вземе решение за осигуряване на средствата и предприемане на необходимите действия за закупуване на апаратурата. Ако бъде одобрено, финансирането ще гарантира още по-високо ниво на неонатологичните грижи за най-малките жители на Бургас и региона.