Ученици от СУ „Христо Ботев“, гр. Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в опознавателно пътуване, организирано в рамките на проекта „Моят роден край в семейните спомени“. Любознателните млади краеведи имаха възможност да се запознаят подробно с експозицията на музей „Старинен Несебър“, в която са представени многобройни паметници на културата, илюстриращи историята на античната Месамбрия и средновековния Несебър.
Те видяха богатата колекция от каменни котви, множество предмети от бита на древните траки, великолепно изработените златни накити – аграфи, обеци, пръстени, огърлици, произведени в местни ювелирни ателиета, мраморни оброчни релефи и скулптурни паметници, монети, богато украсени керамични съдове и множество други артефакти. Особено внимание те отделиха на прекрасно уредената Иконна зала, където се съхраняват уникални образци на християнското изкуство, създадени от местни зографи и украсявали десетките църкви на града.
В Исторически музей - Поморие учениците разгледаха богатата археологическа експозиция, етнографската експозиция, която разкрива интериор на традиционна анхиалска къща от края на XIX и началото на XX век и експозицията на отдела за нова и съвременна история, където са представени изложбите "Балканската война и нейното отражение в Анхиалския край" и "Фотографът - вдъхновен свидетел на отминаващото време. Изявени автори на фотографията в Поморие".
По време на опознавателното си пътуване, младите изследователи имаха възможност да разгледат и експозициите на Археологическия музей в Созопол, където се съхранява и представя богатото културно-историческо наследство на хилядолетния град.
Музеят притежава най-богатата колекция от древногръцки вази, VII – III век пр. Хр., в България. Забележителни са колекциите от антични и средновековни амфори и каменни котви и оловни щокове, II – I хил. пр. Хр. Историческият разказ разкрива тайните на потъналите праисторически селища и тракийските крепости по Меден рид. Акцент на експозицията е историята на древна Аполония, основана през 610 г. пр. Хр. Представена е градската култура, погребалните обичаи и древногръцка рисувана керамика. Интерес представляват античните мраморни фризове и керамични архитектурни детайли, колекцията от малка теракотна пластика и фрагменти от най-древния водопровод открит в България, датиран в края на V в. пр. Хр.
Аполония през римската епоха, I – IV в., е представена предимно чрез находки от некропола – амфори, монети, керамични и стъклени съдове. Експонатите от късната античност и Средновековието са свързани с развитието на Созопол като важен административен, културен и религиозен център. От изключително значение е мраморният реликварий, съхранявал мощите на Свети Йоан Кръстител, открит през 2010 г. при разкопките на средновековният манастир на остров „Свети Иван”. Особено място сред средновековните експонати заема колекцията от сграфитокерамика и средновековни накити. Османският период от историята на Созопол (1453-1878 г.) е представен с монетно съкровище от XVIII век и късносредновековна керамика.
Проектът "Моят роден край в семейните спомени" се осъществява съвместно между СУ "Христо Ботев" гр. Айтос и Регионален исторически музей - Бургас. Той включва провеждане на поредица от занятия с ученици и извършване на събирателска работа за селектиране на информация и снимки, свързани с историята на Община Айтос. Проектът се ръководи от Татяна Байкушева от страна на РИМ – Бургас и от Николай Димитров, от страна на СУ "Христо Ботев". В него активно се включват учениците, които събират интересни данни за населени места в региона, разкази на местни жители за отдавна отминали събития, стари легенди, описания на традиционни обичаи и записват информация, свързана с важни природни забележителности, правят снимки на всичко, което им направи силно впечатление, цифровизират стари документи и фотографии.
Вестник „Черноморски фар е медиен партньор на инициативата и на неговите страници се публикуват най-интересните истории, събрани от децата.