КРАЕН СРОК. Всички търговци трябва да са пренастроили фискалните си устройства най-късно до 8 август 2025 г.
ЧЕРНОМОРСКИ ФАР
На 8 юли се чака окончателното решение на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (Екофин) за присъединяването на България към Еврозоната с фиксирана дата 1 януари 2026 г.
Промени очакват както потребителите, така и търговците. Наскоро от Министерството на финансите публикуваха промените по отношение на Наредба Н-18, отговаряща за регистрирането и отчитането на продажбите чрез фискални устройства.
Реално всички търговци, които са задължени да отчитат продажбите си с касови апарати, е необходимо да се съобразят с новите изисквания на Наредба Н-18. В периода от 1 до 31 януари 2026 г. търговските обороти от продажби на стоки или услуги ще са в евро и лева, тъй като това е периодът на двойно обращение на лева и еврото, а и предвид че в този период банкнотите и монетите в левове продължават да бъдат законно платежно средство на територията на страната. Т.е. тогава потребителите ще могат да заплатят общата сума за плащане, посочена във фискалния бон в лева или в евро.
Важно е да се каже, че от датата на въвеждане на еврото търговците са задължени да регистрират и отчитат дейността в търговските обекти в евро и центове, т.е. продажбите ще се фискализират само в евро. Също така служебните операции във връзка с отчетността на касата на фискалното устройство (ФУ) ще бъдат само в евро. Тъй като потребителите ще могат да плащат и в лева, в касата на ФУ ще има банкноти и монети както в лева, така и в евро. При осъществяване на контрол в търговските обекти от органите по приходите, съпоставката между отчетената чрез ФУ наличност и фактическата касова наличност ще се извършва като левовата наличност се превалутира в евро, съгласно правилата на Закона за въвеждане на еврото в България. Начинът на съхранение на двете валути в касата на ФУ е въпрос на организация на всеки търговец.
В периода на двойно обращение при получено плащане в брой в левове или в евро търговецът връща остатъка изцяло в евро.
По изключение, когато няма достатъчна моментна наличност да върне остатъка изцяло в евро, връща остатъка изцяло в левове. След 31 януари 2026 г. левът ще престане да бъде законно платежно средство на територията на България, което означава, че търговците не могат да приемат или връщат плащания в левове, а само в евро.
Какво трябва да направят търговците?
Необходимо е да се извършат промени в софтуера на касовите апарати, за да може да се осъществи двойното обозначение на лев и евро върху касовата бележка. Производителите, които предлагат фискалните си устройства, е необходимо да ги доработят, за да могат те да отпечатват фискален или системен бон с обща крайна сума за плащане в лева и в евро. После устройствата трябва да преминат одобрение в Български институт по метрология. След получено одобрение, производителят или сервизната фирма актуализира версията на фърмуера, за да могат да се използват в търговските обекти. Търговците трябва да се уверят, че преди започване на периода на двойно обозначаване на цените в лева и в евро, техните фискални устройства са с актуална версия на фърмуера, която е в съответствие с изискванията на Закона за въвеждане на еврото и Наредба № Н-18/2006 г.
Как се извършва промяната на софтуера на касовия апарат?
Промяна на версията на фърмуера на ФУ се извършва дистанционно от производител на ФУ чрез използване на втория APN канал (за тези ФУ, които поддържат такава комуникация) или на място от лицето, извършващо сервизно и техническо обслужване на ФУ, с което търговеца има сключен писмен договор за сервизно обслужване и ремонт на ФУ.
За целта търговците сами трябва да потърсят фирмата, поддържаща касовия им апарат
В 14-дневен срок след вписване на нова версия на фърмуера в регистъра, воден от БИМ, производителят на ФУ е длъжен да осигури обновяването на неговата версия на въведените в експлоатация ФУ чрез отдалечен достъп с тях. В същия срок е длъжен да предостави на лицата, получили разрешение от БИМ за сервизно обслужване и ремонт на ФУ, процедура за обновяване на фърмуера. Важно е да се отбележи, че не се допуска разпространение на ФУ с версия на фърмуера, различна от последно вписаната в регистъра на БИМ.
Всяко лице, което извършва сервизно обслужване на ФУ, за които не е наличен отдалечен достъп, е длъжно да обнови версията на фърмуера на въведените в експлоатация ФУ при вписване на нова версия в регистъра воден от БИМ, в срок до 45 дни след вписването ѝ.
Колко време отнема смяната на този софтуер?
Промяната на версията на фърмуера на ФУ не отнема много време. В случаите, когато това се извършва от производителя на ФУ дистанционно чрез втория APN канал за връзка, това отнема не повече от 5-10 минути. Необходимо е единствено фискалното устройството да е включено, за да може да си изтегли автоматично от сървъра на производителя новата версия на фърмуера.
В другия случай, когато промяната на версията на фърмуера на ФУ се извършва на място от служител на сервизната фирма, с която търговеца има сключен писмен договор за сервизно обслужване и ремонт на ФУ отнема същото време.
В съответствие с изискванията на Наредба №Н-18/2006 г. търговците трябва да са наясно, че :
- при обновяване версията на фърмуера на ФУ/програмното осигуряване на ИАСУТД, от ФУ/ИАСУТД се изпраща съобщение към НАП съгласно приложение №17 към Наредба №Н-18/2006 г.;
- при промяна на фърмуера на ФУ всеки търговец задължително отпечатва и прикрепва в паспорта диагностичен бон, съдържащ информация за обновената версия на фърмуера на ФУ.
- при промяна на фърмуера на фискално устройство, което се вгражда в автомат на самообслужване (ФУВАС) бонът се генерира и записва в контролната лента на електронен носител (КЛЕН) и при необходимост се разпечатва. Допуска се потвърждението за успешна регистрация на ИАСУТД/обновяване на програмното осигуряване да не се отпечатва, като в този случай генерираният системен бон се записва в КЛЕН.
Ще има ли търговци, за които ще се налага смяна на касов апарат, а не само на софтуер?
По предварителна информация, получена от производителите на ФУ, по-голямата част от одобрени типове ФУ предстои да се доработят в съответствие с разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България и Наредба №Н-18/2006 г. Дали конкретен производител на ФУ след време ще спре да разпространява някой модел фискално устройство на българския пазар, е изцяло търговско решение.
В обобщение можем да кажем:
В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите (8 август 2025 г. – 31 януари 2026 г.), общата крайна сума, която се заплаща от потребителя, се обявява в издавания фискален/системен бон или в друг документ, регистриращ плащането, в евро и в левове, заедно с официалния валутен курс на лева към еврото. Това е записано в разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в България. Един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и в срок до 31 декември 2025 г. във фискалните и системните бонове трябва да се отпечатва информация за обща сума в левове и превалутираната стойност на продажбата в евро, както и обменният курс. От 1 януари 2026 г. до 31 декември 2026 г. във фискалните и системните бонове, отчитащи продажба на стоки или услуги, трябва да се отпечатва информация за обща сума в евро и превалутираната стойност на продажбата в лева, и обменния курс. Тези изисквания се отнасят както към хартиените касови бележки, така и към електронните фискални бонове. След 31 януари 2026 г. левът вече няма да бъде законно платежно средство. От своя страна всички търговци трябва да са пренастроили своите касови апарати до 8 август 2025 г.
От НАП разкриха още пред „Черноморски фар“, че предстои съвсем скоро да бъде разпространена полезна брошура с информация за търговците, изискванията към фискалните апарати и касовите бележки.
От своя страна Министерството на финансите предлага разширена информация по темата на сайта: https://evroto.bg/bg.