Магдалена Динева
„Искам обществото да е наясно със здравеопазването и кой осигурява здравеопазването в Република България, а именно – лекарите. Както всяка една система, така и в тази на здравеопазването има къдрови проблеми за решаване. Причината за това е процесът с финансирането на младите кадри“.
Това каза д-р Вержиния Георгиева – общопрактикуващ лекар в курортната поликлиника в Слънчев бряг и член на управителния съвет на Сдружението „Младите лекари“, за „Черноморски фар“. Думите й са по повод вчерашното изказване на депутата Тошко Йорданов, отправени към лекари специализанти по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване:
"Отидете в Италия, платете си, работете пет години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако си мислите, че в чужбина ви чакат всички с отворени обятия в лекарските среди, желая ви успех. Ако вие не работите тук, ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 долара щастливи, колкото може да си позволи държавата".
Д-р Георгиева допълни, че подкрепя тезата на председателя на Българския лекарски съюз - д-р Николай Брънзалов, че лекарите не са "стока", която може да бъде подменяна.
Тя коментира още, че ако младите пациенти знаят чужди езици и за тях няма да има проблем да общуват с кадри от каквито и да било страни, то „възрастните ни хора няма да се справят“.
„Нормално е да има отлив да млади лекари от практикуване на професията в България, тъй като не всички новозавършили колеги имат семейства зад гърба си, които могат да им помогнат в тяхната материална обезпеченост“, заяви д-р Георгиева.
Като част от сдружението на „Младите лекари“ в Бургас, тя сподели, че се бори за запазването на максимално много млади лекари на територията на областта. „Целта ни е да обясним на населението, че лекарят не ламти за пари, за да си купи апартамент, кола или нещо друго, а той иска да може да издържа себе си, да води нормален начин на живот и най-вече да инвестира в себе си – за курсове, обучения и повишаване на квалификацията, което е ползотворно за неговите пациенти“.
И призова да не се превръща изказването на Тошко Йорданов като бизнес между лекари и общността. „Тук не става въпрос за пари, а за уважение“.
По думите й са налице специализанти и от Бургаска област, на които им е трудно пребиваването тук и затова се ориентират към други населени места, където условията за специализацията и възможността за пребиваване отговарят на техните възможности. „Особено ако става въпрос за хора, които нямат жилище, в което да живеят на територията на Област Бургас“, каза д-р Георгиева.
„Смея да твърдя обаче, че в Бургаска област има добри условия. Има и доста млади лекари и наистина с всеобщи усилия на управление и на всички, които са свързани с процеса по това младите кадри да бъдат задържани, ситуацията е сравнително добра. Но, разбира се, това трябва да не е тенденция за 1-2 години, а постоянна“, категорична е тя.
Според д-р Георгиева това изказване събуди един проблем, който беше леко спящ. „Смятам, че пътят към решаването на всеки един проблем е, когато го изкажем, приемем и започнем да търсим неговото решение“.
Криза при джипитата, 70% от тях са над 50 години
Д-р Петко Желязков, личен лекар: Професията вече не е атрактивна за младите
Айлин Селимова, студент: Младите медици трудно пробиват в системата на личните лекари
Екипът на „Черноморски фар“ следи ситуацията с липсата на кадри от месеци и по-конкретно – липсата на общопрактикуващи лекари, причинена от застаряващо съсловие и нисък интерес от младите медици към тази ключова специалност.
Д-р Вержиния Георгиева: Все по-малко млади лекари избират общата медицина заради всеобхватността ѝ
Още в средата на юни д-р Петко Желязков, председател на Регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас, сподели пред „Черноморски фар“, че около 60-70% от действащите лични лекари са над 50 години, а 30% вече са преминали 65 години.