Магдалена Динева
“Ние потомците на спасените български евреи не можем да забравим жертвите на Холокоста, но и пазим спомена за подвига на всеки българин, дръзнал да се противопостави на злато“. С тези думи Алберта Алкалай - председател на ЦЕБС “Алеф”, постави началото на официалната церемония по откриване на паметна плоча на д-р Дянко Пръвчев, кмет на Бургас в годините 1939-1944. Тя се намира на фасадата на къщата, в която е живял и работил д-р Пръвчев на ул. „Антим Първи” номер 32 , Бургас.
„Преминавайки покрай тази плоча, нека всеки жител или гост на града сведе поглед и си спомни, че в Бургас са работили хора, милеещи за града си. Но най-вече - хуманисти, обичащи хората и живота“, каза кметът на община Бургас – Димитър Николов, по време на церемонията.
На събитието присъства и внучката на д-р Дянко Пръвчев - Мария Коева. “Искам от сърце да благодаря на община Бургас и на Алберта Алкалай, които извадиха от забравата моя дядо”, сподели тя и се просълзи.
В качеството си на кмет д-р Пръвчев е изиграл активна роля в облекчаване страданията на еврейското население в годините на Холокоста и решително се е противопоставил на заповедта на Комисарството по еврейските въпроси за депортация на бургаски семейства към нацистките лагери на смъртта на 9-ти март 1943 година. В спомените на спасените бургаски евреи той оставя ярка следа като достоен и смел човек, който използва служебното си положение, за да спаси стотици свои съграждани от изтребление.
През 2014 година Общинският съвет в Бургас прие предложението на Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и удостои със званието Почетен гражданин на град Бургас /посмъртно/ д-р Дянко Пръвчев.
На церемонията днес присъстваха още председателят на общинския съвет Михаил Хаджиянев, общински съветници, участници в Международния младежки литературен и филмов фестивал “Приятелството - смисъл и спасение”.
Церемонията завърши с обща снимки на всички гости пред новооткритата паметна плоча.