Магдалена Динева
В свят, доминиран от технологии и бързо съдържание, библиотеката в Карнобат продължава да бъде духовен център, който събира читатели от всички възрасти – от най-малките до най-възрастните. „Има завръщане към книгата“, твърдят библиотечните служители Таня Георгиева, Кети Филипова и Ганка Димитрова – хората с основен принос в развитието и оживяването на това културно средище.
„Всичко се чете, няма нещо, което да застоява“, категорична е Кети Филипова. Сред най-търсените автори са както класически имена като Томас Харди, Джон Стайнбек и Габриел Гарсия Маркес, така и съвременни български писатели – Георги Господинов, Теодора Димова, Радослав Бимбалов, Людмила Филипова, Яна Титова, Божана Апостолова и още много други.
Читателите с интерес към историята и биографиите също намират своето място – търсят се книги за известни личности, артисти и спортисти, както и специализирана научна литература. „Имаме читатели, които са технолози, отварят малки ресторантчета и павилиони и се интересуват от книги за производство на сирена, млека и др.“, споделят от екипа. Освен това се срещат и учители, които търсят книги, свързани с тяхното направление – дали ще е за спорт, за история. „Особено историческият отдел се чете най-много“, споделя Филипова.
Въпреки навлизането на електронните устройства, тенденцията показва, че хората отново търсят хартиената книга. „Да, четат от телефоните си, но в един момент се изморяват или им влияе зле на очите, и се връщат към класическата книга“, допълва Филипова.
В детския отдел на библиотеката често се четат книги, свързани със задължителната училищна програма. Но благодарение на добрата комуникация между библиотекарите и учителите, децата са насърчавани да надграждат знанията си чрез допълнителна литература от същия автор или жанр.
Любопитен факт е, че малките читатели проявяват голям интерес към научната литература – чисти енциклопедии или книги с познания.
През ваканциите – лятна, коледна и пролетна – библиотеката се превръща в място за игри, четене и творчество. „Децата идват по собствено желание. Организираме занимания, при които не само четем пред тях, но ги караме и те да четат – така се упражняват и добиват увереност“, обясняват от библиотеката.
Редовно в библиотеката се провеждат срещи с български писатели, след които интересът към техните книги рязко нараства. Това превръща книжното пространство не просто в място за заемане на книги, а в сцена за жив диалог между автор и читател.