Мисия. Да се опитваш да покажеш, че модерните технологии не могат да дадат уюта, който дава книгата
Магдалена Динева
„Стремим се да възпитаваме децата в любов към четенето на книжката“. Това сподели пред репортер на „Черноморски фар“ Милена Дренчева - секретар на НЧ „Георги Попаянов 1914“ в Малко Търново.
Тя коментира, че малкотърновци четат основно български автори, като най-често се срещат имената на Георги Господинов, Яна Язова, Мария Лалева, а също и на Токораз Исто. Относно последния автор, Дренчева споделя, че той има много томове, посветени на българската история, което очевидно се харесва на любителите на писаното слово.
„Нашата библиотека има основно един кръг от читатели – това са хора на средна възраст. Те четат и криминална литература от световни класици“, съобщава Дренчева.
И разказва, че от читалището правят и различни инициативи, свързани с деца от детски градини и училища. „Запознаваме ги с приказките и гатанките на дядо Благо – той е от нашия край, от село Заберново. За нас е важно да знаем нашите будители“, категорична е Дренчева.
По думите ѝ малчуганите проявяват засилен интерес към подобен род инициативи. „В центъра на Малко Търново има бюст-паметник на Дядо Благо и ние им го показваме, така че да добият представа за човека, който стои зад тези приказки“.
„Задаваме им и въпроси, свързани с гатанки. Представяме и други детски автори. Наскоро имахме едно представяне на Елена Стойчева, която също е от Странджа и има хубави детски произведения - „Маги в селището на пчелите“, например“.
От читалището наблягат на факта, че дори модерните технологии да са изместили книжката, много е важно и ценно да мине през мозъка ти това, което ще прочетеш. „Друго е да ти замирише книжата, съвсем друг уют се създава...“, убедена е Дренчева.