Магдалена Динева
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) официално започва рехабилитацията на стария вълнолом в Бургас. Тя ще обхваща близо 700 метра. Ще се реализира на три етапа – първият обхваща от Фара до яхтклуба, вторият – до зоната след Морската гара, третият – до началото на Магазия 1.
Ще се укрепи основната конструкция, ще се премахнат повредените тетраподи и ще се заменят с нови. Всеки от тях ще тежи между 8 и 10 тона – достатъчно, за да устои на най-настойчивите вълни. С изпълнението на проекта се предвижда увеличаване на височината на вълнолома – от 6.90 на 7.50 метра, както и изграждането на пешеходна алея със свободен достъп. Към нея ще има стълби, парапети, както и две платформи за хора с ограничена подвижност.
Ще се обнови и морският фар с ново електрозахранване и мълниезащита, за да продължи да бъде надеждна навигационна точка за корабите. Работата ще се извършва както от сушата, така и от морето с помощта на водолази, плаваща техника и пълно техническо обезпечаване.
Ивайло Иванов, генерален директор на ДППИ сподели преди медиите, че вече има издадено разрешение за строеж. „Вълноломът е построен преди повече от 120 години. Толкова години подред това съоръжение е защитавало пристанище Бургас. Надявам се, че с дейностите, които предстоят, поне още 100 години ще изпълнява своята функция“, каза още той.
И допълни, че фирмата изпълнител има готовност да приключи проекта по-рано, отколкото предварително обявените 38 месеца.
По думите на Иванов дейностите по рехабилитация на вълнолома няма да се извършват през месец август, тъй като тогава ще има изключително много събития на Морска гара.
Проектът „Рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас“ е съфинансиран по Програма „Транспортна свързаност“ 2021–2027 г. Изпълнител е „ТРЕС“ ДЗЗД.
Общата стойност на проекта възлиза на около 56 млн. лв., от които 38 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие и национално съфинансиране.