Магдалена Динева
На Световния ден на пчелите ви срещаме с Петър Димитров, който се занимава с пчеларството вече 10 години. Макар за повечето хора това да звучи като дълъг период, самият той е категоричен – за един пчелар 10 години са едва началото на дългия път към разбирането на пчелите и техните нужди.
„За един пчелари 10 години са кратко време, за да разбереш какво и как се прави, как трябва да се работи с пчелите. Имаш около шест активни месеца, в които си в пряк контакт с тях, а през останалото време просто се надяваш всичко да бъде наред“, споделя Димитров.
В момента той отглежда 40 пчелни семейства и произвежда рапичен мед, мед букет и слънчогледов мед. Най-търсен от клиентите е медът букет – истинска билкова съкровищница, в която влизат растения като драка, мащерка, мента, кориандър, липа, акация и още много пролетни видове.
„Медът букет е най-предпочитан, защото съчетава в себе си полезните свойства и вкусовете на различни билки. Това го прави не само вкусен, но и изключително полезен“, разказва още пчеларят.
Тази година условията за пчеларство в района на село Железник, Карнобатско, където се намират и пчелните кошери на Петър Димитров, са добри. След по-слабия сезон миналата година, тази се очертава като успешна. Причината – повече валежи, което благоприятства развитието на пчелните семейства.
„Където и да погледнеш, всичко е зелено – има цъфтеж, влага, роса сутрин. Това е важно, защото пчелите не се налага да търсят далеч източници на вода – намират я по тревата и така я пренасят директно в кошера“, обяснява Петър Димитров. И допълва, че студът не е добре за пчелите, защото спира развитието им, но температури от 22 до 24 градуса са идеални за тяхното развитие.
Съветът му към младите хора, които искат да поемат по този път, е категоричен: „Търсете опитните пчелари – хора, които са в занаята от 15–20 години. Четенето в интернет е полезно, но нищо не може да замени това някой с опит да застане до теб и да ти покаже какво се прави на практика“.