Петък, 13 Дек 2024
    
Култура

Посланикът на Украйна разкри в Бургас красотата на украинската кухня

  06.11.2024 16:23  
Посланикът на Украйна разкри в Бургас красотата на украинската кухня

Признание. Украинският борш (боршч) е вписан от ЮНЕСКО за част от световното нематериално културно наследство 

Дона МИТЕВА

Посланикът на Украйна в Република България Н. Пр. г-жа Олеся Илашчук бе прекрасен водач из дебрите на украинската кухня по време на Деня на тази кухня в Бургас. Тя с увлечение разказа за борша, сланината и обредните хлябове, търсейки паралели в българската традиция.

„За мене е огромна чест и удоволствие да бъда част от откриването на Ден на украинската кухня в етнографския музей на Бургас. Това е много особено събитие във вашия прекрасен град. Проява на съвременна дипломация, която развива всеки един от нас с любов към Украйна, с молитва за мир и победа. Много се радвам, че Украйна е първа в тази инициатива от събитията, които предстоят тепърва.

Ден на украинската кухня е част от най-новата инициатива на Регионален исторически музей – Бургас „Езикът на кухнята: дипломация, история, култура“.

„Понякога пренебрегваме факта, че на трапезата се случват най-хубавите неща. Там се случват запознанствата, там се опознават хората. Затова нашата далечна цел е музеят да сближи хората и културите чрез храната“, подчерта при откриването директорът на музея Милен Николов.

„Сланината за някого може да е само един хранителен продукт, но за украинците тя е символ на издръжливост. Както и в българската кухня тя е извор на енергия и в най-трудните времена.

Да кажа няколко думи и за украинския коровай – специален хляб, който се пече за сватби и много важни събития. Това не е само хляб, това е ритуал, който се предава от поколение на поколение, отчитайки дълбочината на традициите. Както и при вас – българския хляб, който се пече по особени поводи. Имаме много сходни традиции.

В нашия хляб има много тайнства, особен вид украси, които кодират пожелания“, разкри част от тайните на украинската кухня Н. Пр. г-жа Олеся Илашчук, търсейки паралели с българската.

Проф. Мария Нейкова, областен управител, пък изнесе друг любопитен факт – боршът не е руски, а украински. През 2022 г. украинският борш (боршч) е официално признат от централата на ЮНЕСКО за част от Световното нематериално културно наследство.  

Н. Пр. г-жа Олеся Илашчук потвърди, че украинската кухня е била обект на геноцид през руския период. „Тогава традиционни украински ястия бяха преименувани в ястия на руската кухня“, подчерта тя и допълни, че след началото на войната украинската култура преживява своя ренесанс. А украинските готвачи са се постарали много, за да бъде вписан украинският борш в списъка на ЮНЕСКО. „Този борш не е само супа, това е традиция, която обединява семейства. Тя е символ на единството. В Украйна съществуват повече от 30 вида борш“.

Зам.- кметът Михаил Ненов, който също бе гост на тържеството, добави: „Тази инициатива дава видимост на всички онези културни, дълбоки връзки между българския и украинския народ. Дипломацията на кухнята е изключително важна и тя е градила основните пътища, които свързват света, като например пътя на коприната“.

Почетният консул Караненов прикани присъстващите да дадат своите аплодисменти за малки бургаски граждани от украински произход, които отговарят вече на всички български поздрави. Той благодари на всички присъстващи за интереса към украинската кухня, от една страна и за подкрепата на институциите от друга, за да го има това събитие.

В залите на музея присъстващите можеха да се запознаят с изложба, посветена на украинската носия и традиции, представена от сдружение „Домосфера“.

Посланикът на Украйна не пропусна да изкаже благодарност към бургазлии и местната и държавна власт, от името на всички свои съграждани за подкрепата и човечността.

Празникът продължи с музикална програма.

Денят на украинската кухня в Бургас се организира благодарение на сътрудничеството между Регионален исторически музей – Бургас, Посолството на Украйна, Държавен културен институт при Министерството на външните работи на Република България, Почетното консулство на Украйна в град Бургас.

През следващите месеци близки и далечни страни, които имат свои посолства в София, ще споделят своето традиционно нематериално културно наследство в областта на кулинарията в Етнокухнята на музея. Кулинарните демонстрации ще бъдат съпътствани с различни тематични изложби, концерти, представления, изложения и други изяви.