Петък, 17 Май 2024
    
Бизнес

Туроператорите нямат право да ограничават реда и срока за рекламация

  30.04.2024 12:22  
Туроператорите нямат право да ограничават реда и срока за рекламация

 

Сключването на писмен договор и издаване на ваучери е задължително

Има обстоятелства, които потребителите сами не биха могли да установят при избора на организатор на пакетно пътуване, което планират. Затова съвместните проверки на различни контролни органи са добро начинание и дават възможност на всяка институция, от гледна точка на своите правомощия, да провери налични и легитимни ли са задължителните условия, лицензи и удостоверения за осъществяване на дейността, договори с контрагентите, документи за провеждането на конкретно организирано туристическо пътуване и др.

Това коментира основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова по повод започналите проверки за нелоялни практики при организираните туристически пътувания на държавата и началото на активния летен сезон.

Пред БНР Руменова посочи, че сред нарушенията на туроператорите са опити за ограничаване на правата на туристите, дадени им със закон. Тя даде пример със случаи, в които при възникнал проблем потребителите са били насочвани да изчакат завръщането си от екскурзията или почивката и едва тогава да съобщят официално за него. „Съгласно закона обаче, срокът за предявяване на рекламация за некачествена услуга е 14 дни от установяването на несъответствието. Така хората могат да го пропуснат и да не успеят да получат полагащата им се компенсация“, обясни експертът.

В други случаи, при разминаване между предоставените на място туристически услуги и обещаните в офертата, е имало опити от страна на представители на организатора да се ограничат начините за подаване на рекламация – само по телефона. По закон обаче потребителят има право да предяви рекламация по всички канали за комуникация с търговеца.

Други често срещани през годините нарушения са установените и при пилотните проверки – липса на удостоверение за извършване на туроператорска и/или турагентска дейност, несключване на договор за организираното пакетно пътуване, неиздаване на ваучери за предплатените услуги и др.

Затова Габриела Руменова препоръча хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма, да четат внимателно договора и при съмнение за повече права на оператора за сметка на техни да преговарят и едва след отстраняване на неравновесието да полагат подписа си, да изискват издаване на ваучери за предплатените услуги, а при проблем да пазят всички доказателства и да предявят писмена рекламация.

 


Анкета

Мнения

Малко Търново Мнения
Милена Дренчева, секретар на читалището в Малко Търново:      Горда съм, че поддържаме столетна институция
  12.05.2024 17:42      

  Милена Дренчева е родена на 06.08.1972 г. в Бургас. Магистър по специа