Петък, 29 Дек 2023
    
Бизнес Бургас

Най-атакуваната Наредба на Община Бургас оцеля заради отложено заседание

  28.09.2023 16:27  
Най-атакуваната Наредба на Община Бургас оцеля заради отложено заседание

Георги РУСИНОВ

 

Атакуваната Наредба за преместваемите обекти на Община Бургас оцеля след като днес Административен съд – Бургас отложи заседанието по делото. В последните 16 години тя е атакувана многократно от търговците и редовно е събаряна в съда. Причината за отлаганаето на заседанието се оказа друга фирма, която е поискала да се присъедини като жалбоподател, но не е заплатила държавната си такса. Според търговците, представлявани от Николай Димитров от Асоциация за защита на дребния и средния бизнес, това е умишлено забавяне на делото, за да се изтика решението на съда за дата след като местните избори са минали. В съда присъства и адвокат Иво Баев, който бе един от основните двигатели за промените в Наредбата в предходния мандат на Общински съвет – Бургас.

„Моята позиция е в подкрепа на становището, което е представено от Общински съвет в защита на тази Наредба. Тя разбира се не е идеална. Идеални нормативни актове няма. Нормотворчеството изобщо е нещо изключително сложно и ако ще и 40 години адвокатска практика да имам не съм писал закони, наредби или каквито и да са други. Това е сложен процес, който изисква много мислене и четене и опит. Ако щете дори и обществена реакция, за да стане нещо добро, което да работи за бизнеса. Ако съм в следващия Общински съвет, тази Наредба ще е едно от първите неща, с които ще се занимавам. Надявам се, че ще има и други колеги юристи. Решението на проблема е да се облекчат процедурите, така че първо да се облекчат търговците, които кандидатстват за преместваеми обекти и второ да облекчим и администрацията, защото има тежест признавам“, заяви той пред журналисти.

Според него има начини за решение, с което и двете страни да са доволни, но не и досегашният метод от римското право – първи по време, първи по право.

„Не сме в Древен Рим. В момента има десетки предимства и десетки видове мобилни връзки. Т.е. може и да си бил на опашката, но ако си се обадил предния ден по телефон и си „мой човек“ да се случи нещо друго. Ами на тази опашка, ако дойде един инвалид няма ли да го пуснат преди това, или бременна жена. Т.е. този начин първи по време-първи по място създаде куп проблеми и скандали. Трябва друга система и аз ще ви кажа веднага. Как се кандидатства в 1 клас? Аз имам двама ученика. Единият сега е първи клас, другият беше преди три години. Има софтуер, пускаш там и когато ти обявят отиваш. Всичко е прозрачно. Ако си закъснял отпадаш“, коментира още той и добави, че поне в още 20 общински наредби в страната Наредбите им препращат към търг.

„Същото, което и ние направихме. И е работещо. Законът за общинската собственост е категоричен, че общинската собственост се давал чрез търг или конкурс. Ако ние махнем това нещо, ще нарушим закона. В Пловдив и София наредбите им препращат към търгове. 25-30 общини съм проучил, които са идентично с наредби като нашата. Важно е обаче, че дори и да има търг трябва да се спести време и тежести, които са като документация. Една такава Наредба целта й не е да създава тежести, а да облекчава. Даже има един общ нормативен акт, който регламентира, че административните актове трябва да облекчават бизнеса, а не да го отежняват. Електронният път е един от начините за премахване на административни пречки. Но разбира се има нужда от общи законодателни промени в основни нормативни актове, само че законодателите в Народното събрание…не съм сигурен в техните умения“, каза юристът.

Баев определи като неверни твърденията на търговците, че не са изслушани техните предложения и взети предвид.

„Получихме две писмени предложения от тези сдружения, които обжалват. Получихме писмени предложения и от центровете за административни услуги. Всичко това сме го съобразили. Ред по ред сме го чели в комисията и много от предложенията им са приети. Всичко не, но много да. Публикувано е всичко в справка. Но ето заради това един такъв акт трябва да поработи малко и тогава се разбира къде има кусури. Винаги е така с нормативните актове. Не трябва да се бърза, трябва да се обмисли много внимателно, да се види координацията му с други нормативни актове, да се види зависимостта му от основни нормативни актове. Това е много тънка работа и не е за всеки. Признавам си аз не съм специалист. За тези 4 години в Общински съвет натрупах доста опит“, уточни той.

Николай Димитров от своя страна бе категоричен – заради така създалата се ситуация търговците стоят без разрешителни – нито могат да бъдат премахнати, нито в момента могат да им бъдат издадени разрешителни.

„На тези, които им изтичат сроковете са подали заявления, които стоят и отлежават, защото и администрацията изчаква решението на съда. Ако на търговец бъде премахнат обект по текст, който в последствие е отменен, той с пълното си право би осъдил общината. Те осъзнават, че това ще натовари администрацията с разходи по дела, които никой не желае. Т.е. бургазлии ще се натоварят с разходи. Лично за мен, това че днес беше отложено заседанието заради фирма, която иска да се присъедини, но не е платила такса, говори за предварително планувано отлагане на делото. Това на нас ни дава основание, че ние сме на прав път“, посочи той.

Според председателя на Асоциацията за защита на дребния и средния бизнес адвокат Иво Баев днес е претърпял пълен катарзис като е коментирал, че търговете и конкурсите създават пречки за търговците и затрудняват администрацията.

„Каза, че са възприели наши предложения. Няма нито едно такова. Аз като го питах, той каза, че няма как да си спомни сега. Но аз казвам – няма такова. С решението за Наредбата се опитаха да заобиколят Закона за местни данъци и такси и да вкарат търг за наем. Нашите позиции се отдават с такса, която е строго фиксирана и която същите общински съветници приемат като строго фиксирана за различните зони от града“, каза Димитров.

Решението според тях е следното:

„Хората, които работят и действително познават проблемите, да бъдат изслушвани, да бъде коментирано с тях, когато се приемат Наредби и закони. Европейската практика е такава. А не с бутафорни обсъждания. А при нас какво е? Ние даваме едни предложения, които те никога не разглеждат. Няма никакъв проблем на един добре работещ търговец да му бъде подновявано разрешението за поставяне на обекта, ако бъде изряден платец и данъкоплатец и е нямал някакви нарушения към Община Бургас. Това го възприе и Община София преди 10 години след моя среща с кмета Фандъкова. Сега обаче г-н Баев е готов след изборите, ако бъде приет, да настоява лично той такова решение да влезе в следващи допълнения към Наредбата. А предложението му за софтуер чрез, който да се подават електронно заявленията не е ли пак един вид първи по време-първи по място?“, попита Димитров.

Той завърши с това, че всеки бизнес бил той и малък, търси сигурност.

„Кой търговец, или бизнесмен ще дойде да инвестира пари за 3 години. Никой! Ако ми посочите един, ще се съглася. Малкият търговец е най-съвестния платец, но най-много несигурност среща именно той“, каза Димитров.

 

 


Анкета

Мнения

Мнения
Иван Алексиев: „Ние, кметовете, сме по-силни от държавата – защото ние сме държавата“
  28.09.2023 11:45      

ГЕРБ – Поморие залага за четвърти път на неговата кандидатура в предстоящия мес