Събота, 29 Юли 2023

Спорт

Хебър оцеля след 0:2 срещу Нефтохимик в решителната трета среща

29.04.2023 21:32

Волейболистите на Хебър (Пазарджик) остават във финалната серия в efbet Супер Волей, след като спечелиха с 3:2 (21:25, 25:27, 25:17, 25:15, 15:13) в третата финална среща помежду им, изиграна в зала "Васил Левски".

Така утре (30 април) ще се изиграе четвъртата среща между двата тима, от 18:00 ч.

Стартов състав:

Хебър: Якопо Масари, Александър Туш, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Джулуо Саби, Теодор Салпаров - либеро (Илия Петков, Добромир Димитров, Пламен Шекерджиев);

Нефтохимик: Душан Лопар, Калоян Балабанов, Иван Станев, Матей Михайлович, Красимир Георгиев, Аксел Трухчев, Симеон Добрев - либеро (Петър Бъчваров, Любослав Телкийски, Ивайло Лалов, Мариян Наков, Тодор Димитров, Георги Чалъков).

Зала „Васил Левски“ бе изпълнена докрай, като над 1500 зрители наблюдаваха мача. Море в жълто оцветяваше трибуните, а знамена, транспаранти и звукови устройства вдигнаха градуса на настроението. Атмосферата бе страхотна и се получи истински волейболен празник. За радост на домакините той бе с щастлив край за тях. Хебър отново демонстрира, че притиснат до стената прави чудеса от храброст. Получи се пореден страхотен двубой от финалната серията и за трети път битката премина двата часа борба.

Противопоставянето бе пълно, а изявите на двата съперника отново донесоха много емоции на волейболните фенове. Двубоят премина пред две коренно различни фази – доминация за Нефтохимик в първите две части и пробуждане и пълна промяна за Хебър в следващите. Очакванията за задължителна победа и оставане във финалната серия натежа на домакините и те не влязоха добре в мача.

Имаше скованост, вялост и като цяло Хебър не изглеждаше на себе си в своята зала. Гостите не чакаха повторна покана и се втурнаха с устрем в мача. Мотивацията за успех и спечелване на титлата ле водеща и Нефтохимик се развихри. Бургазлии имаха предимство на повечето елементи, като поведоха с 2:0.

След като Хебър игра роля на догонващ да гейма и селекционерът Камило Плачи извъртя състава в опит за промяна, чудото се случи! Хебър се събуди! Роля за изигра и рокадата на поста разпределител, като на полето се появи Добри Димитров. Смяната на игровия ритъм даде импулс и домакините започнаха с друго лице. Върна се увереността и настроението, а волейболистите намериха себе си. В следващите две части Хебър бе пълен господар на игрището и мачът влезе в тайбрек.

Хебър, опрян до стената за пореден път, показа шампионски дух и способности за оцеляване, правейки чудеса от храброст.

Домакините поведоха от началото на мача (4:2 и 7:5), след което двата тима си разменяха волейболни аргументи. Положението се запази до средата, след което постепенно гостите взеха лек превес (15:13 и 16:14). Съперникът стопяваше разликата, но след 19-та точка бургазлии набраха инерция и дръпнаха, заставайки на две точки. До края вицешампионите доминираха напълно и надделяха след 25:21.

Двата тима тръгнаха равностойно, след което момчетата на Атанас Петров поеха инициативата и останаха стабилни, въпреки че противникът се доближи и дори изравни (16:16). Играта продължи равностойно в следващите минути, борбата продължи до края на гейма. От щаба на бургазлии предприеха смяна, която се оказа ключова - Любослав Телкийски зае мястото на Красимир Георгиев, като сервисът му бе решаващ преди последната точка (27:25).

"Тигрите" започнаха силно в третата част (3:0), след което Нефтохимик спря серията. Предимството на домакините се запази, като надделя на блокада. Вицешампионите обаче се мобилизираха и стопиха разликата след 6:10, оставайки на две точки от пазарджиклии. Тя обаче бе възстановена впоследствие след серия на момчетата на Камило Плачи. Атанас Петров направи редица смени, с цел да даде глътка въздух на титулярите си. Гостите продължиха да се борят, но Хебър спечели гейма и намали пасива си (25:17).

В решителната четвърта част пазарджиклии поведоха (3:1, 4:2 и 7:4), диктувайки положението. След 8:16 гостите скъсиха част от дистанцията, но не можаха да преодолеят съперника. Състезателите на Камило Плачи притиснаха вицешампионите с началния си удар, оставяйки ги на 15 точки. Така мачът влезе в тайбрек.

Там играта тръгна равностойно, след петата точка домакините поведоха. За сервис при 8:9 за Нефтохимик влезе Мариян Наков, чийто сервис реши не една ситуация в последните двубои. Играта бе изравнена, последваха нови драматични моменти. Хебър имаше лека преднина, която се запази, и успя да спечели срещата след 15:13 и крайното 3:2 гейма, оставайки в серията.

Най-резултатен бе Якопо Масари с 22 точки (4 аса, 1 блокада), с 20 точки завърши Тодор Алексиев (2 блокади). 17 точки реализира Джулио Саби (6 блокади). За съперника рожденикът Аксел Трухчев завърши с 21 точки (1 ас, 3 блокади), с 14 точки се отчете Матей Михайлович. По 11 точки добавиха Калоян Балабанов (1 блокада) и Красимир Георгиев (1 ас).

Източник: bgvolleyball.com