Понеделник, 05 Сеп 2022
    
Бургас

Стрес, малко пари и мизерия гонят хора от МВР

  06.06.2022 14:17  
Стрес, малко пари и мизерия гонят хора от МВР

Семинар засегна проблемите в системата

Необходима е качествена реформа, категорични са синдикалисти

 

Георги РУСИНОВ

 

Стрес, ниско заплащане и лоши условия на труд гонят масово служители на МВР от система. Това стана ясно по време на регионален семинар по темата, организиран от най-големия синдикат в МВР – СФСМВР.

Събитието идва дни след протести в страната на служители на МВР с искане за достойно заплащане и качествени реформи в системата. Поканени от домакина Генади Тенев, заместник-председател на УС на СФСМВР, са били всички народни представители от областта, но с изключение на Цончо Ганев от „Възраждане“ никой друг не дойде. Присъстваха още областният управител Стойко Танков, заместник-кметът Красимир Стойчев, директорът на Бургаската пожарна старши комисар Васил Василев, общинските съветници Живко Господинов, Георги Маринчев, Кирил Начев, Иво Баев, Георги Дракалиев, Мария Табакова и Росен Топкаров, както и представители на неправителствени организации.

По време на форума бяха представени няколко презентации, които акцентираха върху основните проблеми за служителите в МВР. Проучването е направено от външни фирми и обхваща периода от 2020-а досега. Анкетирани са 28 групи от всички областни дирекции в страната. Семинарът е част от проект „Най-новото предизвикателство пред достойните условия на труд: управление на професионалния стрес и риска на работното място“, който се реализира с финансиране от „Иновация Норвегия“.

Първата презентация наблегна повече на проблемите, стресът и рискът на работното място за служителите от МВР. Представи я Стамен Нейчев от СФСМВР. Професионалният стрес, породен от естеството на работа, е на едно от първите места при идентифицираните значими опасности за всички групи служители. Докладът обхваща служители от три дирекции – „Национална полиция“, „Гранична полиция“ и „Пожарна безопасност и защита на населението“.

Бе показан лошият сграден фонд, в който повечето служители на МВР се налага да работят. Акцентирано бе върху нуждата от повече лични предпазни средства. Водолази работели с газови бутилки от 80-те. На полицаите били раздавани противогази от 70-те в първите месеци на ковид вълната. Рентген на Летище София не бил добре позициониран и се намирал много близо до Паспортна служба. Служителка от същата развила болест заради редовно облъчване.

Това са само част от примерите, които Нейчев посочи. Фрапираща е ситуацията и с храната и напитките, които МВР раздава. Доскоро те били с изтекъл срок. Сега вече всичко било в норма, с изключение на средствата за храна и напитки. На един полицаи се падали между 3 и 8 лева на месец за кафе. За храна също били малко. Затова от СФСМВР отчетоха, че 99% от полицаите в страната си закупуват на своя глава храната.

„Машината спира да работи на ниво министерство. На всички надолу е трудно“, посочи Нейчев и дори даде за пример началници на Районни управления, които сами оборудват колегите си с необходимото.

За да има подобрение е необходимо въвеждане на допълнителни добри практики за навременно установяване на дефекти, както и обслужване и поддържане на годни лични предпазни средства. Екипи в пълен оперативен състав също са необходими, за да се намали рискът и стресът в работата.

„Не всичко е пари, трябва и желание“. Така започна пък своята презентация Генади Тенев. Основните проблеми на служителите, които проучването е набелязало, са: нисък статус на МВР и неговите служители; слаба кадрова политика, неефективна селекция, неадекватна подготовка; грешки в кариерното развитие и напрежение между ръководния и изпълнителския състав; липса на медицинска грижа и възстановяване; травмиращи ситуации и събития; вредни навици и специфична заболеваемост и липсва на политика за превенция на справяне със стреса. Последното касае психологическата помощ, която на практика липсвала в системата, както безброй други неща.

За всичко изброено като проблематика по време на семинара Тенев заяви, че е необходима една много качествена реформа, която може да отнеме между 7 и 10 години, за да даде плодове. Проблем обаче е, че с всяка смяна на властта, дори и служебната всичко се замита под масата, по негови думи.

Така остават протестите като единствен опит за решение на проблемите на служителите на МВР. А протести от СФСМВР организират вече повече от 13 години. Буквално няма вътрешен министър, който да е пощаден от тях.

„Реформата обаче е повече от необходима, а не работата на парче“, подчерта синдикалистът.

Присъстващите политици се обединиха около изводите от презентациите и подчертаха необходимостта от промени. Неправителствените организации наблегнаха на корупцията като проблем, който не трябва да се подминава.

 

 

Очаквайте още информация от форума в следващия брой на „Черноморски фар“ и на сайта ни!