Четвъртък, 13 Яну 2022
    
Бизнес

До 3 милиона помощ „de minimis” за тютюнопроизводителите, секторът е в опасност

  14.10.2021 10:46  
 До 3 милиона помощ „de minimis” за тютюнопроизводителите, секторът е в опасност

Тютюнопроизводителите ще получат извънредна помощ „ de minimis“,  в размер до 3 млн. лева. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков по време на видеоконферентно заседание на Консултативния съвет по тютюна.

Той отчете, че ситуацията в сектора е изключително тревожна, тъй като осезателно се редуцира броят на тютюнопроизводителите.

 „Към момента те са едва 3320, това е доста тревожна тенденция. Предвид очертаващата се промяна в референтния период обаче, средствата, които ще получават стопаните, ще бъдат повече“, обеща аграрният министър.

Извънреден „de minimis“,  ще получат 2 113 от общо регистрираните 3 320. Това са така наречените  „активните тютюнопроизводители“, които са реализирали продукцията си за 2020 г. и са вписани в регистъра през 2021 г.

 Компенсацията за тях ще е  заради засушаването, което нанесе значителни щети върху отглежданата култура и високите цени на газа, които доведоха до повишаване цените на торовете и препаратите. Тютюнопроизводителите, които попадат в обхвата на подпомагане, обработват площи от около 26 000 дка. Предвижда се да се подпомогне покриването на част от производствените разходи в размер до 120 лева на декар. Планираният бюджет по помощта е в рамките до 3 млн. лева.

Предвижда се  в края на тази седмица помощта да бъде гласувана на заседание на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“. Приемът на заявления се очаква да бъде открит до края на настоящата година. Помощта ще се изплаща  в началото на 2022 г., поради достигнат национален лимит по „de minimis“ за настоящата година и невъзможност за изплащане на подпомагането през 2021 г.

„Производителите на тютюн трябва да се поддържат. С тези средства ще подпомогнем стопаните, за да не изчезне тютюнът в страната ни“, посочи министър Бозуков.

От своя страна тютюнопроизводителите благодариха на ръководството на МЗХГ за бързата и адекватна подкрепа за сектора.

Участниците в срещата бяха запознати и с данните за производството на тютюн от реколта 2020/2021 г. Към днешна дата са прибрани 99,85% от площите с тютюн за обработване  през 2021 г. Това са 3 485 хектара от общо 3 490 хектара за обработване  в страната. Произведеното количество е  5 926 тона, а средният добив е 170 кг на декар. Изкупеното количество тютюн за 2020 г. е 5 664 тона.

По време на заседанието бе припомнено, че в преговорите за бъдещата ОСП, страната ни успя да защити прилагането на преходната национална помощ, с която ще се подпомага сектор „Тютюн“ и през периода 2023-2027 г.

След изготвянето на анализ на данните, предстои да се вземе национално решение дали ще бъдат променени референтните периоди по схемите за преходна национална помощ, необвързани с производството.

В Консултативния съвет по тютюна участие взеха заместник-министрите на земеделието, храните и горите Явор Гечев и Крум Неделков, както и експерти от аграрното министерство.


Анкета

Очаквате ли COVID-19 пандемията да приключи през 2022-а?


Резултати

Мнения

Мнения
Кунчев: Очевидно е, че сме в най-тежката фаза на четвъртата вълна
  10.10.2021 08:40      

Ще бъдем третирани като държава, в която не е желателно да се ходи, заяви главният държав