Община Бургас представи проектите, за които е осигурено европейско финансиране и които трябва да бъдат завършени до края на следващата година.
По първия от тях Общината си партнира с Немската гимназия и фондация „Биоразнообразие – клон Странджа“. Проектът предвижда обновяване на дворните пространства на Английската и Немската гимназии, както и саниране на сградата на НЕГ „Гьоте“.
След завършването на зала „Младост“ ще започне и ремонтът на спортна зала „Бойчо Брънзов“. В рамките на същия проект ще бъде изграден и парк с детски площадки и алейна мрежа в квартал „Сарафово“.

Привличането на млади и образовани хора остава един от основните приоритети на Общината. В тази връзка ще продължат инвестициите в по-модерно и качествено висше образование. Вторият проект е насочен именно към тази цел.
Започнало е изграждането на студентски високотехнологичен кампус, който ще се използва от всички университети в Бургас. Той ще разполага с конферентни зали, учебни и лекционни зали, научни лаборатории, както и с обучителен и спортен център със зали за тренировки по волейбол и баскетбол, фитнес и лекоатлетическа писта. Предвидени са също зарядни станции за електрически автомобили и велосипеди.
Община Бургас ще продължи да инвестира и в здравеопазването и социалната подкрепа. Съвместно с ДКЦ-1 и Пожарната е спечелен проект за изграждане на писта за пожароприложен спорт в Българово.
Предстои ремонт на дома за възрастни хора „Цвета и Анка Върбанови“, както и създаване на комплекс от социални услуги в подкрепа на хората с деменция. Мобилен лекарски кабинет ще направи здравната помощ по-достъпна за жителите на кварталите и населените места в общината. Планирани са и инвестиции в нова медицинска апаратура за УМБАЛ – Бургас.

Съвместно с „Бургасбус“ и „ЕСО Чардж“ ще се реализира проект за по-безопасен и екологичен транспорт. Ще бъдат доставени два нови електрически автобуса и ще се изградят две нови зарядни станции, всяка с по две зарядни точки с мощност 600 kW. Те ще бъдат достъпни и за собствениците на електрически автомобили.
Предвижда се и изграждането на Регионален център по пътна безопасност с полигон, който ще предлага практически и симулационни обучения по пътна безопасност и подготовка на водачи, включително и за деца. Ще бъдат модернизирани и системите за управление на трафика в града.
Заедно с „Индустриален и логистичен парк“, „Свободна и безмитна зона Бургас“ и „Проспектим“ е спечелен проект за подобряване на условията за бизнеса. Ул. „Крайезерна“ ще бъде ремонтирана, ще се изгради локално платно, велоалея, улично осветление и дъждовна канализация.
В Индустриалния парк ще бъде изградена нова многофункционална сграда, а инвестиции са предвидени и в Безмитната зона с цел подпомагане на бизнеса.
Кметът на Община Бургас – Димитър Николов, подчерта в своя Фейсбук профил, че всеки от проектите е важен – по някои вече се работи, а други ще стартират в първите месеци на годината.


