Георги РУСИНОВ
Бургас ще има първата си интелигентна пешеходна пътека. Тя ще се намира на кръстовището на улиците „Христо Ботев“ и „Македония“. Това реши Общински съвет – Бургас с 49 гласа „за“.
Проектът е предложен от общинския съветник Стойко Андреев и цели да намали инцидентите на един от най-натоварените участъци в града.
„Безопасността на пешеходците е приоритет за всяка модерна община“, посочва Андреев в докладната си записка до местния парламент.
Технологията предвижда камера, която засича преминаващи хора и задейства светлинни сигнали, видими дори при мъгла, дъжд или намалена видимост.
Изграждането на интелигентната пешеходна пътека ще бъде включено в инвестиционната програма на Община Бургас за 2026 г. и ще бъде реализирано след изготвяне на техническо задание и осигуряване на финансиране.
Системата ще предупреждава шофьорите в реално време и ще даде на града по-модерен облик, като същевременно повиши безопасността на деца и възрастни.

