Община Бургас предлага да кандидатства за повишаване на енергийната ефективност и устойчивост на социалните услуги в града с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Проектът предвижда изпълнение на две основни дейности. Първата е свързана с инсталиране на фотоволтаични системи с мощност от 15 до 30 kW в 26 сгради на социални услуги, предоставяни като делегирана от държавата дейност. Това ще гарантира 780 kW капацитет от възобновяеми източници, от който ще се възползват над 650 потребители.
Подобна инвестиция ще създаде възможност да се генерират значителни икономии от страна на социалните институции, които закупуват електроенергия от свободния пазар, като по този начин ще се освободи финансов ресурс за допълнителни дейности по грижата и личностното развитие на нашите най-уязвими съграждани.
Втората дейност е закупуване на електрически автомобил и зарядна станция за електрически автомобили с капацитет за зареждане от минимум 22 kW за нуждите на Домашния социален патронаж в Бургас, с което да се модернизира автопаркът за социални грижи.
Реализацията на тази дейност е от особено значение с оглед на нарастващите мобилни нужди в социалната сфера, особено в контекста на деинституционализацията и преминаването към услуги, предоставяни в общността и в домашна среда.
Чрез тези мерки общината ще намали разходите за енергия и ще подобри грижата за най-уязвимите граждани. Очаква се минимум 30 % намаление на потреблението на първична енергия от невъзобновяеми източници, а с електромобила ще се намалят въглеродните емисии и разходите за гориво и поддръжка в сектора на социалните услуги.
С тези инвестиции Община Бургас прави още една крачка към модерни и устойчиви социални грижи, в синхрон с Европейската зелена сделка и стратегиите за енергийна независимост.