Георги РУСИНОВ
Продължава поетапното премахване на дървета по ул. „Асен Златаров“ в централната част на Бургас, като част от дългоотлагана реконструкция на уличната и ВиК инфраструктура. Вече са отсечени десетки стари дървета, а предстои още от тях да бъдат премахнати, което предизвика критики от граждани и общински съветници.
От Община Бургас уверяват, че действията са в рамките на одобрен инвестиционен проект, чието изпълнение е възможно благодарение на отпуснато финансиране по програма в рамките на настоящия програмен период. Това стана ясно в заседанието на екологична комисия към Общински съвет - Бургас. Проектът предвижда не само подмяна на водопроводната и канализационната мрежа, но и изцяло нова пътна настилка и тротоари.
„Това решение не е взето с лека ръка“, заяви зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска. По думите й, премахването на дърветата стъпва на санитарна експертиза и съдебно решение от 2016 г., с което се разрешава тяхното премахване.
„Жалко е, че процедурата съвпадна с най-горещите дни, но ние сме зависими от срокове и източници на финансиране“, допълни тя.
Коралска посочи, че състоянието на улицата от години е причина за сигнали както от граждани, така и от общински съветници. Настилката е неравна, тротоарите са надигнати от кореновата система на дърветата, а честите аварии по ВиК мрежата правят поддръжката й невъзможна.
„През последните 4 години за съжаление изтървахме време, в което можеха да се извършват много ремонти, но липсваше финансиране. Бяха спрени всички програми. Сега има по-голяма активност и се извършват ремонти по повече улици. Но това е, защото ни останаха 2 години от програмния период и отпуснатото финансиране, в което ние имаме срокове да завършим тези улици“, допълни зам.-кметът.
Ландшафтният архитект Панайот Панайотов уточни, че дърветата по улицата не са от видове, подходящи за улична среда, тъй като са с хоризонтална коренна система, която нарушава настилката и създава рискове при ремонти.
„Същите дървета показват признаци на гниене и мицелни образования. Дори визуално здравите екземпляри имат увредена коренова система заради разкопаването на улицата. Ако запазим едно такова дърво рискуваме да изсъхне след 3-5 години и да падне и убие някой “, заяви той.
Новите дървета, които ще бъдат засадени след реконструкцията, са от хибридни видове с вертикални корени, устойчиви на градски условия и съвместими с подземната инфраструктура.
Общинският съветник д-р Мартин Кръстев обаче изрази съмнение относно комуникацията с обществеността.
„Дърветата са изрязани не, защото са болни, а защото биха били опасни при ремонт. Тогава защо преди 9 години са обявени за болни и опасни? Ако слушаме експерта, това означава ли, че общината е застрашавала живота и здравето на хората толкова време?“, каза той.
Негови колеги и граждани настояват, че трябва да има повече усилия за запазване на здравите дървета.
„Разбираме нуждата от ремонти, но не може ли да се търсят технологии, при които поне част от дърветата да се съхранят?“, попита общинският съветник Иван Иванов.
От своя страна инж. Чанка Коралска подчерта, че рискът за безопасността не позволява компромис: „Аз като отговорен човек, не мога да си позволя да оставя дърво с нарушена коренна система, което на пръв поглед изглежда здраво и след 2 години да падне на нечия глава“.
Проектът предвижда цялостна подмяна на ВиК мрежата, след което ще бъде положена нова пътна настилка и ще се засадят млади дървета. Подобен модел вече е приложен на ул. „Кирил и Методий“, където според Общината резултатите са положителни, без нито едно изсъхнало новозасадено дърво.
Темата със сигурност е чувствителна, особено в контекста на високите температури и нуждата от зеленина в града.