Площад „Пазарний“ в Бургас през 1930 г. е наречен „Царица Йоанна“. Става дума, разбира се, за днешния площад „Тройката“.
„Най-големият площад, както личи и сега от запазената му югозападна четвъртина, се състоеше от южна четириъгълна и северна кръгла част. Отначало носеше името „Пазарний“, точно според следосвобожденския, все още ненапълно уточнен правопис. През 1930 г. цар Борис се ожени за принцеса Джована, дъщеря на италианския крал Викторио Емануеле. Тя дойде в България с името Царица Йоанна. След известно време на тоя площад му се даде нейното име... В средноюжната му част откъм изток имаше няколко бараки, които бяха премахнати. На източния вътрешен тротоар растяха няколко дебели дървета от вида „Айлантус“, на популярен език наричани „диви орехи“, макар че не раждат плод... Площадът според сезона ставаше кaлен, тревясал или прашен. Там се складирваха чугунени насмолени тръби с голям калибър за нуждите на изграждащия се нов градски водопровод. Мястото постепенно се озелени с дръвчета, храсти и се благоустрои. Една алея, павирана с малки кафеникаво-сиви блокчета, пресече терена от север на юг за придвижване на пешеходците. Тя бе доста широчка и по тоя начин двете части на „Александровска“ се оказаха свързани чрез пряк и сух междинен път. От двете страни на тая алея уличните платна, които бяха успоредни, ги продължиха право на север, докато излязоха на дъговидния калдъръм, който обикаляше по периферията на кръглата част на площада (две полукръгли големи лехи с бордюри). Улиците „Гурко“ и „Цар Борис І“ също бяха свързани с алея от подобни сиво-кафяви блокчета. През месец май на 1934 г. в центъра на кръглата част бе издигнат много висок железнотръбен стълб с три осветителни тела, единствен в града по своята височина и вероятно затова се появи названието „Тройката“. Южният тротоар представляваше нещо като прекъснато продължение на тоя на идващата откъм „Ботева“, много къса улица „Сердика“, излизаща на „Тройката“. При източния край на тоя тротоар построиха зидана красива остъклена чакалня с билетно гише за омнибусите, тръгващи от там за Mинералните бани...”
Това пише д-р Мъгърдич Степан Мелконян в своите спомени за времето от 1930 до 1945 година.
С още известни бургаски места и хора можете да се запознаете в Историческата експозиция на ул. „Лермонтов” 31. Очакваме ви всеки ден от 10:00 до 18:00 часа.