Севдалина Турманова завършва висшето си образование в университет „Проф. д-р Асен Златаров“, тогава ВХТИ „Проф. д-р Асен Златаров“, специалност „Технология на полимерите“. Като редовен докторант защитава дисертация по научна специалност „Високомолекулни съединения“. През годините е изминала пътя от „главен асистент“, през „доцент“, а от 2016 година, след спечелен конкурс в университета, заема академичната длъжност „професор“. От 2010 година е координатор на Регионален академичен център на Българската академия на науките в Бургас. Била е заместник областен управител на област Бургас, председател на Общински съвет – Бургас, а понастоящем е заместник-ректор по учебната дейност в Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, общински съветник и председател на постоянната комисия „Наука, иновации и оперативни програми“ в местния парламент.
Интервю на Силвия Шатърова
– Проф. Турманова, влизате в поредната битка, този път за ректор на Бургаския държавен университет. Кои са основните акценти във Вашата платформа?
– Моята платформа е базирана на досегашната стратегия с цел синергия и последователност при изпълнението на високите цели и общите планове за развитието на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Разбира се, в нея съм направила някои съществени допълнения, които да допринесат за просперитета на висшето училище. Моята цел е продължаващо развитие на университета и утвърждаването му като център за образование, наука и духовност както на местно, така и на национално ниво.
Акцентите, които съм поставила, са много. Може би най-значимите сред тях са свързани със създаването на нови структурни звена, като за пример ще дам учредяването на звено за проектна дейност, което да генерира външно финансиране от донорски програми. Възнамерявам активно да участвам в разработване и реализиране на важни за региона и страната проекти. Сред акцентите в платформата ми са още и засилването на сътрудничеството с други български и чуждестранни университети чрез обмен на студенти, докторанти и преподаватели, включително и създаването на общи хибридни програми, първата от които е с Национална художествена академия, филиал Бургас, с работно заглавие „Технологии на витража“. В следващите две години стремежът ми е да повишим броя на обучаемите, защото капацитетът ни е 6600, а понастоящем обучаваме 3460 студенти. Според мен това ще стане чрез създаването на нови актуални пазарноориентирани специалности и провеждане на активна целогодишна кандидатстудентска кампания, съобразена с интересите на бъдещите студенти, като се използват възможностите на съвременните медии, разбира се. Създаването на структура „Университетско издателство“ също според мен е важно, предвид това, че Бургаският държавен университет е сред малкото български университети, които нямат собствено издателство. Това ще допринесе за бързото и престижно популяризиране на научноизследователските резултати от дейността на преподавателския състав и студентите. Важна стъпка е и стимулирането на академичния състав и докторантите да публикуват научна текстове в реномирани издания.
– Учебната дейност е сред най-важните ресори за развитието на един университет. Какви са вашите виждания за нея?
– Моите виждания са свързани с обновяването и създаването на нови учебни програми, въвеждане на иновативни дисциплини и цели нови специалности; увеличаване на акредитирани докторантски програми, привличане на чуждестранни студенти в много повече специалности. Трябва да се работи и в посока активизиране на взаимния обмен на преподаватели и студенти по програма „Еразъм+“ чрез надграждане на договорните взаимоотношения с чуждестранни университети и установяване на повече възможности за привличане на студенти в университета по програмата чрез разширяване броя на специалностите, в които ще се преподава на английски език.
– Вие сте учен, общественик и политик. Какъв е основният принцип на управление според Вас?
– На първо място съм учен с над 30 години стаж в системата на висшето образование. Моето професионално израстване като учен премина в университета, в който съм учила. Но голямото ми любопитство и желание за разгръщане на потенциала ми ме отведе до заемането и на други длъжности. Така стигнах до поста на заместник областен управител в няколко мандата и председател на Общински съвет в Бургас. Понастоящем съм заместник-ректор и общински съветник. През всички тези години трупах ценен административен опит, който със сигурност ще ми е от полза за ректорското място. Водена от принципите демократичност, равенство, академична свобода, единство и равнопоставеност между хората, вярвам, че ако заема този пост, ще бъда добър лидер, който ще доведе до нови успехи висшето учебно заведение.
– Понастоящем като заместник-ректор по учебната дейност какво бихте казали на студентите, които сте привлекли да учат в Бургаския държавен университет?
– Първо бих искала да благодаря на всички, които избират да следват в Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, които са припознали Бургас като своето място за живот и ще останат да работят в региона след своето завършване.
Младите хора са най-сериозната инвестиция за икономическото развитие на един град, а Бургас има потенциала да бъде академичен, образователен и научен център. Нека всички млади хора да следват мечтите си, да направят правилен избор за своето продължаващо образование и да вярват, че това е ключът към успеха им. Част от моята амбиция като лидер е да продължавам да поддържам високо ниво на академичен състав, който да подготвя качествени кадри за българската икономика.
– До каква степен Регионалният академичен център на БАН в Бургас дава възможност за правене на „голяма“ наука в града?
– Дълго време се смяташе, че най-високите научни постижения се случват в столичните научни институции, но чрез създаването и разгръщането на Регионалния академичен център на БАН в Бургас се даде възможност за една успешна симбиоза между столичната и регионалната бургаска наука. Като председател на РАЦ организирам ежегодни срещи, на които учени от Бургаския държавен университет, както и от други висши училища, могат да представят иновативни научни разработки рамо до рамо със свои колеги от страната.
– Помага ли на университета това, че сте председател на Комисията по наука, иновации и оперативни програми и член на Комисия по образование и вероизповедания към местния парламент?
– Разбира се. Аз винаги съм оказвала подкрепа на университета и ще продължавам да го правя. Като общински съветник допринесох много за най-големия проект на Община Бургас - изграждането на Студентски кампус, в който Бургаският държавен университет да има силна роля. В кампуса ще бъдат изградени две големи сгради с общежития както за студенти, така и за преподаватели. Ще има модерен учебен корпус и лаборатории за споделяне на знания за студенти от различни специалности, център за спорт, библиотека, паркове. А назад във времето като заместник областен управител и председател на ОбС имах значителен принос за създаването на Медицински факултет, както и при реализирането на проекти с европейско финансиране, които допринесоха за създаването на модерни лаборатории в университета. Като цяло смятам, че тази ми позиция не само допринася за моето личностно развитие, но и за това да помагам за развитието на университета.