BIFF. 7 дни, 3 сцени, 30 филма и гости от цял свят
Магдалена Динева
От 12 до 18 юли Бургас отново ще се превърне в културна сцена, изпълнена с прожекции, разговори, премиери и специални събития. Поводът е юбилейното 10-о издание на Международния филмов фестивал Бургас (BIFF), който тази година обещава истински киномаратон за зрителите и създателите на филмово изкуство.
„Тази година фестивалът отбелязва своята 10-годишнина с изключително богата програма, много специални гости и няколко ключови съпътстващи събития“, споделя фестивалният директор Емил Ованесов в интервю за „Черноморски фар”.
Фестивалът ще се разгърне на три сцени в града и ще предложи над 35 филмови заглавия, подредени в различни тематични и конкурсни секции. Зрителите ще имат възможност да видят пълнометражни и късометражни филми – както български, така и международни, музикални документални ленти, черноморски продукции, анимации, както и експериментални творби от новата платформа ПЛАНКТОН.
Сред акцентите тази година е и секцията BURGAS CORNER – селекция от филми, посветени на града и неговата културна идентичност. Част от нея са заглавията „Надежда“ на Ибрахим Шарафет, Welcome back на Мая Николова, „В Бургас на 17“ на Весела Чанева, „Роден в Бургас“ на Надя Пеовска, както и филмът „Свободен, по-свободен, Димитър“ на Розита Еленова.
„Специално внимание отделяме и на анимационната селекция AQUANIMA, курирана от Теодор Ушев, както и на ретроспективата на един от най-влиятелните режисьори на съвременното кино – Уонг Кар Вай“, допълва Ованесов. В програмата са включени три от неговите най-емблематични филми в реставрирани 4K версии: 2046, „В настроение за любов“ и „Чункин Експрес“ – почит към визуалната магия и меланхолията, характерни за стила на Кар Вай.
Фестивалът включва и практически събития с международно участие. Сред тях са майсторският клас по филмова музика с унгарския композитор Адам Балаж и ателието по саунд дизайн, водено от световнопризнатия Питър Албрехтсен от Дания.
BIFF тази година поставя и силен акцент върху достъпността – част от селекцията ще бъде прожектирана със SDH субтитри (за хора с увреден слух), като прожекциите ще са с напълно безплатен достъп. Доброволци на място ще оказват съдействие на зрителите.
Сред културните събития, съпътстващи фестивала, е и представянето на книгата „Манифестът. Догма 95. Рефлексии към най-новото българско кино“ на д-р Елица Матеева, което се очаква да предизвика оживени дискусии сред любителите и анализаторите на родното кино.