Витамин, който често се среща в пресните плодове и зеленчуци, може да помогне за забавяне на един от видимите признаци на стареене: изтъняване на кожата, пише Sciencealert.
Ново проучване установи, че подхранването с витамин С повишава дебелината на епидермиса в лабораторно отгледани модели на човешка кожа и това се постига чрез реактивиране на гени, свързани с клетъчния растеж. Нещо повече, концентрациите на витамин С, които обикновено се доставят до човешката кожа чрез кръвния поток, са достатъчни, за да имат измерим ефект.
Изследване от Япония, чийто първи автор е фармацевтичният учен Ясунори Сато от университета Хокурику, посочва витамин C като инструмент за предотвратяване на поне някои от последиците от стареенето върху най-големия ни орган .
„Витамин С изглежда влияе върху структурата и функцията на епидермиса, особено като контролира растежа на епидермалните клетки“, обяснява биологът Акихито Ишигами от Токийския столичен институт за гериатрия и геронтология.
„Изследвахме дали насърчава клетъчната пролиферация и диференциация чрез епигенетични промени .“
Здравата човешка кожа съдържа високи нива на витамин C, което предполага активно натрупване, а концентрациите му са по-ниски при възрастна или увредена от UV лъчи кожа. Знаем, че витаминът играе важна роля за здравето на кожата, като стимулира производството на колаген, облекчава UV уврежданията и осигурява антиоксидантна защита.
Знаем също, че витамин С играе роля в деметилирането на ДНК, процес на премахване на метилови групи, който е важен за генетичната стабилност и генната експресия.
Добавянето или премахването на метилови групи действа като вид молекулярен превключвател, който може да включва или изключва генната активност, без да променя геномната последователност.
Каква роля играе деметилирането в диференциацията на кожните клетки, наречени кератиноцити , обаче не беше ясно.
Човешкият епидермис е доминиран от кератиноцити, които се образуват в най-долния слой и бавно се придвижват нагоре през многобройните му слоеве, докато узряват, като в крайна сметка се превръщат в мъртвите клетки, които изграждат най-горния слой на кожата - stratum corneum .
Роговият слой се състои изцяло от мъртви клетки, изпълняващи защитна функция за живите кожни клетки отдолу. Именно оттук мъртвите кожни клетки се отделят, като се попълват от кератиноцити, които се издигат отдолу.
За да тестват ролята на витамин C за здравето на кожата, изследователите отгледали човешки кератиноцити в петриеви панички, като горният слой бил изложен на въздуха и се захранвал с хранителен разтвор отдолу, имитирайки как се държи кожата при живите хора.
В хранителния разтвор изследователите добавили концентрации на витамин С, съответстващи на концентрациите, доставяни от кръвоносната система. Отделна група клетки била култивирана без витамин С като контрола.
След една седмица моделите, хранени с витамин С, са имали по-дебел слой живи епидермални клетки в сравнение с контролната група, докато не е наблюдаван ефект върху роговия слой. След 14 дни епидермалният клетъчен слой е бил още по-дебел, а роговият слой е показал изтъняване, което предполага, че витамин С насърчава клетъчната пролиферация.
Изследователите секвенирали ДНК и РНК от своите проби и проследили тази клетъчна пролиферация до деметилиране, което изглежда се медиира от витамин С, поддържащ функцията на ензими, регулиращи генната активност чрез деметилиране .
Тези ензими се нуждаят от специфична форма на желязо, за да продължат да изпълняват своята деметилираща функция, а витамин С помага за регенерирането на тази форма на желязо. Това ефективно реактивира гените, свързани с клетъчната пролиферация.
Под влияние на витамин С, експресията на 12 ключови гена за пролиферация в пробите се е увеличила, някои с до 75 пъти.
Когато изследователите приложили инхибитор към ензима, ефектът бил обратен, потвърждавайки, че витамин С действа чрез този специфичен път. Тези резултати показват, че витаминът може да бъде полезен за разработване на лечения за противодействие на ефектите от възрастта.
„Открихме, че витамин C помага за удебеляване на кожата, като насърчава пролиферацията на кератиноцитите чрез деметилиране на ДНК“, казва Ишигами, „което го прави обещаващо лечение за изтъняване на кожата, особено при по-възрастни хора.“