Магдалена Динева
Магия от пясък, музика и танц. С тези няколко думи може да се опише началото на 18-ото издание на един от най-обичаните фестивали в Бургас - този на пясъчните фигури.
В минутите преди официалното откриване Бургаският духов оркестър изпълни едни от най-емблематичните мелодии от детски филми, базирани на приказки? Защо? Защото темата на фестивала тази година е истински вълшебна - “Градът на приказките”.
На сцената от пясък оживяха герои от обичани истории като Алиса в страната на чудесата, Дядо и ряпа, Барон Мюнхаузен, Д‘Артанян и тримата мускетари, Пепеляшка, Снежанка и седемте джуджета, Хитър Петър и Настрадин Ходжа, Котаракът в чизми, Али Баба и 40-те разбойници, Аладин и вълшебната лампа, Приключенията на Пинокио, Пипи Дългото чорапче.
А хората, които стоят зад тези изящни произведения на изкуството, са утвърдени автори като Добрин Вътев, Игор Христов, Владимир Дунгьов, Калин Диловски, Радко Вълчев и Владимир Веселинов, както и млади таланти – Евтим Войнов, Костадин Радичев, Калина Стойкова, Ханко Седефчев, Филип Филипов, Ралица Стефанова и Никола Геров – всички възпитаници на Националната художествена академия.
За доброто настроение на всички посетители се погрижиха и танцьорите от танцова школа „Estrella“ с ръководител и хореограф Олга Мохова. А гостите, които побързаха да видят фигурите още в първия ден, бяха много. Всички се втурнаха да разглеждат скулптурите и, разбира се, да се снимат с тях.
На откриването присъства и зам.-кмета на община Бургас с ресор култура и вероизповедания - Диана Саватева. “Темата не е случайно избрана, защото Бургас освен град на културата, е и град на литературата”, каза Саватева. И припомни, че морският град очаква да бъде одобрен от ЮНЕСКО именно за град на литературата.
България е една от петнадесетте държава в света, и единствена на Балканския полуостров, в които се провеждат пясъчни фестивали.