Най-честата причина за полски и горски огнени бедствия остава хвърлената цигара
Интервю на Георги РУСИНОВ
– Старши комисар Николаев, лятото тази година започва с необичайно високи температури. Какви мерки предприема РДПБЗН-Бургас за справяне с повишения риск от горски и полски пожари?
– Ами, за съжаление, тази година високите температури дойдоха рязко и вследствие на дъждовете, които бяха преди това, има висока тревна растителност, която вече е суха и това е предпоставка за лесно възникване на пожар, предвид и повишените температури в момента. Чисто организационно всяка година февруари и март подготвяме планове за защита на горите от пожари, заедно с Държавните горски и ловни стопанства. На следващо място областният управител свика съвет за намаляване риска от бедствия, на който бяха поканени всички държавни институции и общини.
– Какво обсъдихте на него?
– Мерките за пожарна безопасност през летния пожароопасен сезон, проблемите и се набелязаха мерки, които можем да вземем навреме тази година. Това, което направихме още от април, беше със заповед на областния управител Владимир Крумов, да се издаде регламент за забрана за почистването на пасищата през деня в периода от 12 на обяд до 19 часа, когато е най-висок рискът и най-често възникват пожари в този интервал. На следващо място мерките, които ние предложихме, е да се постараем да се опитаме около всички населени места да се направят заоравания или да се засеят ивици от култури, които не горят или трудно горят. Там където има възможност да бъде заоравано с плуг с широчина на заораването на ивицата минимум 5 метра, така че ако възникне пожар в населеното място, в двора вследствие на подготовка на зимнина, да не може пожарът да се разпространи около сухата трева и горския фонд, който е близо до населеното място, или ако възникне в сухата трева да не може да навлезе в населеното място. За съжаление, трудно изпълнима е тази мярка, но считаме, че е подходяща и в колкото повече населени места се получи, така ще успеем да се подготвим по-добре срещу бързо разпространение на пожар на по-голяма площ.
– Има ли необходимост от повече техника с висока проходимост?
– Тази година сме подготвили повече пожарни автомобили за реагиране при горски и полски пожари. Имаме автомобили Tatra, които са по-стари, но са още надеждни, подготвят се и поддържат за пожароопасния сезон през лятото. Те са с висока проходимост, 6х6, носят голямо количество вода – 8000 литра. Тази година, за разлика от миналата година, когато бяхме с един такъв автомобил допълнително за летния сезон, сега сме с три и мисля, че имаме по-голяма готовност за реакция при такива произшествия. Също така в края на годината се закупиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и от нас модули специално за гасене на горски пожари. В област Бургас имаме 3 нови модула – един в Бургас, един в Царево и един подготвен на ремарке на УТБ, високо проходима машина, която ще е на разположение да отиде на всяка служба на помощ. Подготвена е. Тези 3 модула са с различни вместимости и с възможност да достигат най-близо до пожара. Така че смятаме, че започваме летния сезон с повече техника за реакция при горски и полски пожари. Във връзка с летния туристически сезон, тъй като освен горските и полски пожари, трябва да осигурим безопасността и през летния сезон, вече сме свидетели на първите произшествия, т.е. първите пожари, свързани с туризма – било в кухня, било в автомобили, в туристическите курорти, навеси, имаме пътно-транспортни произшествия. С тази цел, за да увеличим състава на дежурство и екипите на дежурство, е подписано споразумение с община Несебър за командироване на допълнително служители в Несебър в летните месеци – юли, август и септември, така че да имаме по-голям брой екипи на дежурство там. Също така по-малко отпуски ще се ползват от служителите на Регионалната дирекция, така че да имаме повече хора на дежурство през тези 3 месеца.
– Кои са най-критичните пожароопасни региони в областта в момента?
– Статистиката показва, че през юли месец в последните години възникват пожари в северната част на Бургас. Това е в района на Ветрен, Банево, Изворище и Черно море. В тази връзка през месец юли сме предвидили изнесен екип на дежурство там. Т.е. един от автомобилите на Бургас, вместо да дежури тук през деня и да чака получаването на сигнал, ще бъде в центъра на село Изворище в периода от 12 часа до 18 часа. При сигнал ще може да реагира от там и по-бързо ще се движи, тъй като едно е да реагираме на сигнал от Бургас до Изворище в порядъка на 20-30 минути, друго е автомобилът да бъде там. Така че ще стартираме тази кампания. Миналата година го правихме, мисля, че имаше резултат и ще го направим и тази година, като сме избрали този часови диапазон, тъй като пожарите възникват най-често в него. Също така сме подготвили и по този начин да имаме изнесено дежурство и в община Сунгурларе, тъй като районната служба в Карнобат осигурява дежурство в Сунгурларе, но това ще е вече в конкретни периоди, в зависимост от възникване и броя на пожарите. Разбира се, няма как да изключим като точки в момента, предвид това, че тече силна жътвена кампания, една от горещите точки за възникване на пожари е община Камено, община Карнобат. Също така след това е община Средец, където за съжаление практиката е показала, че през месеците август и септември възникват немалко пожари, макар че там по-често пожарите са на по-голяма площ. Не е толкова много като бройка, но на значително голяма площ са. Миналата година бяхме свидетели на пожар от около 4000 декара.
– За техническата обезпеченост казахте някои неща, но разполагате ли с достатъчно техника и екипи пожарната, за да реагират при по-сериозни пожари?
– Както казах, ние разполагаме с немалък брой единици техника, основно за трудно достъпни терени. В момента техниката е в изправност, отделни малки проблеми се решават. Обслужили сме я, подготвили сме я за сезона, така че няма районна служба и структура на пожарна безопасност и защита на населението в област Бургас, която да не може да реагира с високопроходима техника. Другата седмица ще дислоцираме един автомобил от Бургас в Айтос, така че да може да е на разположение на екипите при пожари в общините Айтос и Руен, тъй като считаме, че сме осигурили достатъчно в Бургас, сега ще осигурим един по-малък клас автомобил в Айтос, който да подпомогне произшествията на територията на Айтос и Руен. Така че направили сме необходимата организация, подготвили сме техниката. Естествено няма как да кажем, че на 100% всичко е направено, тъй като и сега в момента имаме автомобили в сервизи, но един на фона на толкова техника, която имаме на дежурство, средно 65-80 на ден, мисля, че един в сервиз не е голям процент. Също така сме осигурили допълнителни духалки, пръскачки, автоматизирани с двигатели, които да ни помагат за гасенето на полските пожари, и нови инструменти, тип тупалки, за да можем да се подготвим за сезона и да реагираме адекватно на всеки един сигнал.
– Как работите с местните власти и доброволните формирования в работата с летните пожари?
– Доброволни формирования вече има в доста общини. За наша радост в община Царево то се е разраснало. Можем да кажем, че там включително имат нова екипировка и допълнителни хора. Разполагаме с добро съдействие с ръководството на общината в лицето на кмета Марин Киров работим в посока и те да осъществят от следващия сезон дежурства самостоятелно на отделно място. В община Средец се набраха доброволци допълнително, в Поморие се работи за обезпечаване на доброволното формирование. В момента нови доброволци има в община Карнобат и минават обучение и подготовка. Учения и тренировки направихме през април и май. Буквално миналата седмица направихме учения със службите на Бургас, Созопол и Приморско, и в тях се включиха и доброволци от доброволното формирование в община Созопол. Така че мисля, че имаме добра координация и стиковка за участие при инциденти заедно и мисля, че са от помощ. Направихме и две обучения на спонтанни доброволци. Това са хора, които не са регистрирани и обучени за доброволци, но имат желание да се включат. Работим в тази посока. Тези две обучения бяха ефективни. Мисля, че са полезни както за нас, така и за хората, които имат желание и са готови при всеки пожар да се притекат на помощ. Имаме ново формирано доброволно формирование, което не е към община, а е самостоятелно на територията на Бургас. То също премина обучение. Имаме координация с тях, възможност за обслужване на произшествия заедно. Смятаме, че сме доста по-подготвени и самата област е подготвена с тези доброволци, които в момента има. Силно се надявам да не се налага да ги ползваме, но началото на сезона показва, че трябва да имаме готовност за реакция всеки ден. Един от проектите, по който работим с община Камено, нашите партньори от Турция имат ангажимент да подготвят мобилно приложение за регистриране на доброволци, т.е. да се регистрират тези, които искат да се включат в дадено събитие. Това приложение предвиждаме да бъде и на български език и ще се опитаме да го приложим и в България като допълнителна помощ за доброволците.
– Човешкият фактор остава основната причина за възникване на пожарите. Какви кампании и информационни инициативи провеждате, за да повишите обществената отговорност?
– Ами, информационните кампании са много важни. За нас важен партньор в тази дейност сте вие, медиите, тъй като чрез вас можем да стигнем до повече хора. На следващо място, освен срещите, които проведохме, сме подготвили и изпратили писма до всички институции, тъй като общините и областното пътно управление трябва да почистят канавките край пътищата – на общинските и държавните пътни участъци, тъй като много често предполагаемата причина за пожара си остава най-вероятно хвърлена цигара от пътя, която запалва канавката и след това пожарът се разраства на по-голяма площ. Има писма към железопътната инфраструктура с искане да се почистят жп линиите. Обръщаме се към хората да внимават къде спират автомобилите, когато отиват на по-отдалечени плажове, защото обикновено се случва при горещи двигатели на коли, паркирани на места с тревна растителност, тя да се подпалва. Тези дни имахме случай, в който се запали пожар в суха трева близо до два автомобила, които не можеха да бъдат преместени навреме. Има щети и по двата автомобила – по брони или друго, но щетите, за съжаление, именно по този начин възникват. Също така сме изпратили писма до енергодружествата, за да може да се осигури почистване на мрежата и да се предотврати възникването и разпространението на пожар. Също така сме направили кампания с билбордове на територията на областта. На пътя за Варна, в района на Слънчев бряг, има поставен билборд. В Поморие на голяма видеостена, на всеки две минути се излъчва съобщение тип реклама с призив да бъдем внимателни и да пазим гората от пожари. Има такава и в Приморско, в Царево. В Бургас има поставени два билборда. Единият е на улица „Транспортна“, другият се намира преди „Трапезица“, в района на бензиностанция „Шел“. Също така има и на 10 спирки, които се обслужват от бързата автобусна линия. Също така сме изпратили информация до всички медии и до всички кметове на общини, за да могат да публикуват на страниците си информация за опасността от възникване на пожари – първо по време на жътвената кампания, а после и през летния сезон.
– Жътвената кампания ли е най-важна в момента?
– Определено в момента акцентът е поставен върху жътвената кампания, тъй като от миналата седмица тя стартира в област Бургас. На територията на областта се обработват 946 480 декара житни масиви – пшеница и ечемик. В момента сериозно се следи за правилата за пожарна безопасност по време на жътвената кампания – да се заорава преди започването на жътвата, да се заорава около пътищата, да се разделят нивите на блокове, така че ако възникне пожар, да може да се спаси част от житния масив. Да се заоре, когато той е близо до гора, да не се допусне разпространение на пожар в горския фонд, а техниката да бъде оборудвана с пожарогасители и тупалки. При жътва на по-големи площи да се осигури водоснабдяване чрез водоноски. Нашите екипи следят. Имаме екипи, които обикалят из областта. Имаме вече първи нарушители, за съжаление, но контролът ще бъде на ниво и постоянен, така че да обръщаме внимание всеки един, влизайки в жътвената кампания, да бъдат готови и да са взели всички мерки за пожарна безопасност, да внимават, за да не възникне инцидент по време на жътвата.
– Какви санкции предвижда законът при установяване на нарушения?
– Санкциите са както за физически, така и за юридически лица. Минималната санкция за физическо лице започва от 200 до 2000 лева, а за първо нарушение на юридически лица – от 500 до 5000 лева. За съжаление всяка година има нарушители и съответно санкции. При положение че някой е извършил две или три нарушения, санкцията е по-голяма. През тази седмица имаме една санкция на земеделски производител. За съжаление сигурно няма да е единствената, но ще се постараем да има повече контрол. Желанието ни е първоначално да направим срещи с всеки земеделски производител, да му обърнем внимание върху мерките за пожарна безопасност, а чак след това, когато започне кампанията, ако се установят нарушения, да се предприемат административни мерки.
– Наблюдава ли се тенденция към увеличаване на пожарите през последните години в резултат на климатичните промени?
– През летния сезон през последните години има тенденция към намаляване броя на пожарите, но те се случват в по-гъст период. За по-малък период от време избухват повече пожари. В същото време, вследствие на климатичните промени, често попадаме в ситуации, които бих нарекъл бедствени – бурен вятър, градушки, силни урагани или обилни дъждове за кратко време. Това, което можем да забележим е, че броят на пожарите не е както преди години – много на брой, но малки. Случват се събития за кратък период, но с много големи щети и с по-голям обхват, което изисква повече техника. Последните години сме свидетели на различни бедствени ситуации. През 2023 г., когато все още не бяха приключили големите пожари и бедственото положение в община Средец не беше отменено, се случи наводнението в община Царево. Така че предизвикателствата са големи и ние не можем да си позволим да отклоняваме вниманието и готовността си за реагиране при всякакъв вид бедствия, които могат да ни сполетят. Стремим се с ученията, които провеждаме всяка година – минимум 3-4 на територията на област Бургас, да сме подготвени за различни видове бедствия. За съжаление, това, което ни се случва през последните години, ни задължава да сме още по-подготвени за следващото подобно бедствие.