Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли.
Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката.
Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите потребители, за да бъдат защитени ниските сметки за ток.
В пленарната зала се стигна до скандал.
Част от опозицията обвиниха властта, че реално премахват регулирания пазар на ток.
С промените, приети с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, БСП-ОЛ и ИТН, електроразпределителните дружества вече ще купуват тока на пазарен принцип през борсата и при високи цени ще бъдат компенсирани чрез Фонда за сигурност на електроенергийната система, обясни в парламента енергийният министър Жечо Станков, като увери:
"Българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар и ще са на 100% защитени от държавата. Новият модел компенсира директно битовия потребител, като директно в сметката на всеки битов потребител ще бъде показвано колко е пазарната цена и колко плаща битовия потребител, за да знае по какъв начин те заплащат по ниската непазарна цена. Така дърпаме "ръчната спирачка" на инфлационните процеси, колеги", обясни Станков.
От ДПС-НН бяха категорични, че това е начинът цената на тока, реално да бъде регулирана, "защото на практика сегашният регулиран пазар е много по-изложен на пазарните рискове, отколкото този модел, който се предлага", заяви депутатът Станислав Анастасов.
В пленарната зала се стигна до скандал, след като част от опозицията остро се възпротивиха на законодателните промени, като определиха новия модел за "неработещ" и "мъртво роден".
Депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски определи моделът като квазилиберализация и обърна внимание:
"Фонда за сигурност на електроенергийната система ние сигнализираме, че поне от една година е в сериозен дефицит и в този законопроект се казва, че средствата за компенсации зависят именно от средствата, събрани във Фонда".
"Възраждане" и МЕЧ видяха фалшива схема за ограбване на българските граждани.
"Тук не се отлага либерализацията на пазара, тук се приема либерализация и се създава една изключително тромава, сложна, нова схема. Тази схема не е работила, тази схема в момента е в министерството, в КЕВР са в хаос", заяви Искра Михайлова от "Възраждане".