Събота, 17 Май 2025
    
Бургас Общество

Педагози: Децата търсят отдушник в социалните мрежи, защото им липсва контактът в семейството

  17.05.2025 11:42  
Педагози: Децата търсят отдушник в социалните мрежи, защото им липсва контактът в семейството

Лесно и интересно. „ТикТок работи усилено за затъпяването на децата“, казва учителят и синдикалист Константин Янков

 

Магдалена Динева

 

Децата у нас все по-често търсят „отдушник“ в социалните мрежи, а водещата платформа сред тях е ТикТок. Проблемът е не само в пристрастяването към съдържанието, но и в опасностите, които крие желанието да бъдат интересни и забелязани на всяка цена. Това коментира Константин Янков – лидер на Синдиката на българските учители в региона и преподавател по география, в интервю за „Черноморски фар“.

„Аз лично не съм наблюдавал да подражават на предизвикателство, но никой не може да гарантира, че когато не са в училище, няма да правят подобни дивотии от типа на селфита на локомотиви. Правят го само и само да бъдат интересни“, казва Янков.

Според него, една от основните причини децата да се „сгушват“ в телефоните си, е липсата на внимание и човешки контакт в семейството. „Наблюденията, които имам, са свързани с това, че децата търсят отдушник именно в социалните мрежи, защото им липсва вниманието и човешкият контакт в семейството. Вярно е, че телефоните са вече неразделна част от ежедневието и буквално са се сраснали с тях, но ако искаме да ограничим въздействието, трябва да има повече възможности за разговори, а не да се затварят в устройството“, посочва той.

Успокоителното, според Янков е, че българските деца все още комуникират помежду си, за разлика от връстниците им на Запад. Но дори у нас зависимостта от социалните мрежи нараства с тревожни темпове. „Социалните контакти вървят успоредно с пристрастеността към мрежата. Но все пак зависимостта е изключително голяма“.

Преподавателят отбелязва и че опитите за ограничаване на употребата на телефони в училище не срещат нужната подкрепа от родителите. „Забраната за телефоните в училище почти не се спазва, тъй като не срещаме необходимата подкрепа от страна на родителите“.

Последиците са видими – затруднена комуникация, обедняване на речника, социална изолация. „Времето, което прекарват в интернет пространството, пишейки си и разменяйки си клипчета и емотикончета, води до липсата на нормално човешко взаимоотношение, както и до липсата на речник. Те не могат да се изразяват, предпочитат да се поздравяват, изпращайки си съобщения, а не чисто човешки да споделят какво мислят“.

Пресцентърът на УМБАЛ - Бургас съобщи за поне един случай месечно на пострадало дете от ТикТок предизвикателства от началото на 2025 г. Янков обаче е убеден, че реалните цифри са по-високи. „Това, което официално излиза, е половината истина. Има много други, които просто остават скрити или не се казва, че истинската причина е тази“, смята той.

Според него обществото реагира неадекватно, когато става въпрос за последствията от подобни рискови действия. „Например да направим благотворителна акция за дете, което е пострадало при изпълнение на подобно предизвикателство. Да не би някой от нас да го е карал да го направи. Аз лично нямам състрадание към подобно проявление, защото то е направено умишлено“, заявява Янков откровено.

И добавя, че според специалистите времето, което децата трябва да прекарват пред екраните, не бива да надвишава един час дневно. Но в реалността това е почти невъзможно.

„Аз мисля, че това няма как да стане, защото естеството на работата на много хора изисква повече време пред компютър или телефон. Но ако трябва това да се прави, училището дава тази прекрасна възможност – поне 6 часа, докато си в училище, да нямаш досег до електронно устройство. Готови ли са да го направят учениците? По-скоро не“.

Според Янков, социалните мрежи не просто отнемат време и внимание – те пряко въздействат върху манталитета и поведението на младите хора. „ТикТок работи усилено за затъпяването на децата. Целта е да бъдат превърнати в едни съвършени консуматори. И като добавим криворазбраните грижи на родители, баби и дядовци, че трябва детето да се обгрижва и трябва всичко да му е наготово, сме на първо място в света по възрастта, в която децата излизат от бащиното огнище – средно на 28-годишна възраст“.