Магдалена Динева
„Всеки един човек може да прецени на кое да подражава и на кое не, защото още от много малки сме изградили инстинкти, които ни насочват кое е правилно и кое не. Когато имаш избор да направиш или не дадено предизвикателство, което е против здравето ти, ти инстинктивно знаеш, че не е правилно, че не трябва да го правиш“, категорична е Светлозара Савова, създателка на най-големия благотворителен ТикТок профил у нас.
Тя наблюдава какво силно влияние оказва броят на гледанията върху децата и тийнейджърите, които често поставят популярността над всичко останало – дори над здравето си. „Това, което най-често забелязвам при децата е, че те следят колко гледания е получил даден човек в ТикТок и се впечатляват, ако са много на брой. В повечето случаи това ги подтиква да извършат и предизвикателство, което застрашава живота им – само за да натрупат повече гледания, респективно и последователи. В стремежа си да имат гледания и да са в тренда, забравят най-важното – че са деца и че здравето им е най-важното“.
За да се противопостави на тази тенденция, Светлозара използва собственото си влияние в мрежата, за да насърчава добротата, съпричастността и отговорността. „Затова аз качвам неща, които са в абсолютно противоположния аспект. Искам да покажа на децата, че е готино да провеждаш благотворителни кампании и да си пазиш здравето, а не да се тровиш с парацетамол“.
Друг тревожен тренд, който Зара забелязва, е култивирането на вредно поведение от известни личности. „Друго нещо, което наблюдавам като тренд в социалните мрежи, е шофирането с висока скорост, което се прави дори от известни хора в България. Едно дете се възхищава от такива неща. И след няколко години, когато се качи на собствения си автомобил, ще направи същото това, което е гледало да прави конкретната популярна личност. Защото децата са като гъби – попиват всичко“.
По думите ѝ, момичета влияят негативно на малките си последователки, налагайки култ към външността ѝ. „Не казвам, че е нещо лошо, когато човек не си харесва част от тялото, да я промени, ако наистина не се чувства щастлив или му пречи дотолкова, че наистина да се налага тази промяна. Но просто защото ти е скимнало да отидеш и да си сложиш силикон в устни, или да се обличаш разголено... Както и да пушиш, да ходиш по дискотеки, да пиеш огромни количества алкохол и т.н.“.
Темата за райския газ също не остава подмината от нея. Според Зара обществото масово не осъзнава риска от употребата му, особено сред подрастващите. „По принцип райският газ може да отключи изключително много заболявания и много хора не са наясно с това. Неговото основно предназначение е за упойка. То не е просто така някой да отиде, да си взема балони с райски газ и да се кефи“.
Тя споделя и личен случай, когато била обвинена в даване на райски газ на деца по погрешно тълкуване на видео, в което се използвали балони с хелий. „Когато бях аниматорка на детски рожден ден, качих видеоклип как си играем с балони с хелий. Клипчето обаче беше без звук. Хората ме нападнаха как мога да давам райски газ на децата. Зачудих се как е възможно да ме помислят за толкова сбъркана. Но като се замисля сега, мозъците на всички ни вече са промити, защото на всички ни изплува една и съща мисъл, когато видим човек с балон в ръка“.